"Jeśli ceny za prąd pójdą do góry, emeryci będą zastanawiać się, czy nie przykręcić grzejników"

Polska
"Jeśli ceny za prąd pójdą do góry, emeryci będą zastanawiać się, czy nie przykręcić grzejników"
Polsat News
Jacek Ozdoba

Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby, Polacy powinni otrzymać rekompensaty za podwyżki cen energii elektrycznej. Jak mówił, "jeśli ceny za prąd pójdą do góry, emeryci będą zastanawiać się, czy nie przykręcić grzejników".

- Sondaże czasem tworzą wirtualną rzeczywistość. Mogą być koszmarem, ale i przebudzeniem - wyborami. Kto jeździ w teren ten wie, jakie jest poparcie wyborców. Ja prawie codziennie spotykam się z mieszkańcami, znam też sondaże, które są bardziej optymistyczne - przyznał w "Gościu Wydarzeń" Jacek Ozdoba, pytany o niskie poparcie dla Solidarnej Polski w najnowszym sondażu.

 

Ozdoba podkreślił, że "najważniejsze to realizować program Zjednoczonej Prawicy". 

 

Solidarna Polska przeciwko Funduszowi Odbudowy

 

Polityk Solidarnej Polski potwierdził, że jego partia nie poprze w Sejmie unijnego Funduszu Odbudowy. - Jesteśmy konsekwentni, dbamy o interes Polski. Popełniono kilkanaście błędów - od decyzji lipcowej poprzez grudniową, która powoduje przyspieszenie celów redukcyjnych, skutkujących wzrostem cen do uprawnień CO2 o 40 proc. - w tej chwili to gigantyczne wyzwanie dla sektora energetycznego - przekonywał, dodając, że oznacza to "wzrost cen dla Polaków".

 

Wiceminister klimatu i środowisko tłumaczył, że chodzi o "suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne Polski", skrytykował przy tym tzw. mechanizm warunkowości, który ma uzależniać unijne środki od przestrzegania zasad praworządności. 

 

- Próbujemy przekonać naszych partnerów w Zjednoczonej Prawicy, rozmawiamy na argumenty - nie tylko związane z kwestiami transformacji energetycznej, ale także z pojawieniem się nowych parapodatków, np. plastic taxs, które budzą wątpliwości. Mam nadzieję, że zmieni się w tym przypadku stanowisko całej Zjednoczonej Prawicy - podkreślił. 

 

Ozdoba zaznaczył, że Fundusz Odbudowy to także zobowiązania finansowe i kredyty. 

 

Wideo: Jacek Ozdoba w "Gościu Wydarzeń"

  

W ramach Funduszu Odbudowy Polska otrzymać ma ponad 57 mld euro. Przygotowany przez rząd Krajowy Plan Odbudowy przewiduje skierowanie na inwestycje 23,9 mld euro w ramach bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie pożyczek.

 

Podwyżki cen prądu

 

Zdaniem Jacka Ozdoby, Polacy powinni otrzymać rekompensaty za podwyżki cen energii elektrycznej. - Jeżeli pyta mnie pan, czy polski emeryt powinien zastanawiać się wieczorem, czy grzejnik powinien być odkręcony i powinno mu być ciepło, to ja odpowiadam: tak (powinny być rekompensaty - red.) - przyznał. 

 

Ozdoba podkreślał, że jego partia nie zgadza się na zamykanie kopalń. Jak mówił, odejście od wydobycia węgla byłoby możliwe dopiero w momencie powstania bloków jądrowych. 

 

Wiceminister mówił także o projekcie ustawy dot. "przestępstw środowiskowych". Przewiduje on kary więzienia nawet do 25 lat za np. wylewanie substancji, które skażą duży teren czy obszar wody. 

 

Więcej odcinków programu dostępnych jest tutaj.

jo/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie