Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Para prezydencka i premier przesłali listy do uczestników

Polska
Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Para prezydencka i premier przesłali listy do uczestników
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/Pexels

Podziwiamy państwa często bardzo heroiczne wysiłki i starania; deklarujemy, że polskim rodzinom niezmiennie jesteśmy gotowi nieść pomoc i okazywać wsparcie - wskazał prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w przesłaniu do uczestników IX Plenerowego Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin.

Przesłanie od pary prezydenckiej do uczestników zjazdu odczytała w czasie panelu społeczno-gospodarczego, który trwa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

 

Jak zaznaczył prezydent RP wraz z małżonką - "Jesteśmy i zawsze będziemy państwa przyjaciółmi". "Podziwiamy państwa często bardzo heroiczne wysiłki i starania, i deklarujemy, że polskim rodzinom niezmiennie jesteśmy gotowi nieść pomoc i okazywać wsparcie" - oświadczył prezydent RP wraz z małżonką. Wyrazili jednocześnie radość, że mimo pandemii udało się znaleźć formułę, która integruje środowiska dużych rodzin przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa.

 

ZOBACZ: Wręczenie nagrody byłemu prezydentowi Niemiec przez Andrzeja Dudę

 

Przyznali, że ostatni rok był dla każdego olbrzymim wyzwaniem. "Covid-19 i związane z nim obostrzenia odbiły się także na życiu polskich rodzin, w tym zwłaszcza rodzin wielodzietnych. Zdajemy sobie sprawę, jak wielkim wysiłkiem było dla wielu z państwa zapewnienie swoim dzieciom odpowiednich warunków do zdalnego nauczania" - napisała para prezydencka.

"Jako naród i społeczeństwo jesteśmy rodziną"

Jak zaznaczyła - "mamy nadzieję, że powrót do normalności w tym do nauczania w szkołach będzie trwały i że już niebawem będziemy mogli powiedzieć, że nasz kraj jest wolny od zagrożenia epidemiologicznego".

 

Podkreślili, że "rodzina to najmniejsza wspólnota i fundament naszego państwa; to przestrzeń, w której dorastamy i uczymy się relacji z innymi ludami; to miejsce, w którym otrzymujemy i okazujemy wzajemne wsparcie, dzielimy się radością i wspólnie przeżywamy troski".

 

ZOBACZ: Pociągi wrócą do Końskich. Andrzej Duda na peronie podpisał ustawę "Kolej Plus"

 

"Jesteśmy, jako naród i jako społeczeństwo rodziną rodzin i to właśnie w rodzinie często odnajdujemy impuls do działania, motywację do ciągłego rozwoju, inspirację do poszukiwania swoich życiowej drogi, dlatego tak ważny jest głos rodzin, które najlepiej wiedzą, jakie są ich potrzeby i potrafią wskazać problemy, z którymi na co dzień się zmagają" - wskazał prezydent RP wraz z małżonką.

 

W panelu biorą udział minister rodziny Marlena Maląg, prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, założycielka i wieloletnia prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" Joanna Krupska.

 

IX Plenerowy Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin zakończy się w niedzielę. Przebiega pod hasłem "Rodzina: Tradycja. Inwestycja. Przyszłość".

Rodzina najlepszą inwestycją 

List szefa rządu do uczestników zjazdu odczytała w czasie panelu społeczno-gospodarczego Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

 

Premier zaznaczył w liście, że Plenerowe Ogólnopolskie Zjazdy Dużych Rodzin są "doskonałym sposobem integrowania wielodzietnych rodzin z całej Polski i miejscem debaty, w której dobro rodziny zajmuje kluczowe miejsce".

 

ZOBACZ: Najnowszy sondaż. Większość pytanych źle ocenia pracę prezydenta i premiera

 

"Cieszę się, że to cykliczne ogólnopolskie wydarzenie, podczas, którego – poza panelem ekonomiczno-społecznym organizowane są warsztaty, zajęcia artystyczne, zawody sportowe czy koncerty rodzin – co roku spotyka się z tak wielkim zainteresowaniem" - napisał premier Morawiecki.

 

Szef rządu podkreślił, że "rodzina jest fundamentem społeczeństwa i najlepszą inwestycją w przyszłość". "Jej wzmocnienie, dzięki konsekwentnemu wprowadzaniu korzystnych rozwiązań w obszarze polityki prorodzinnej a także polepszeniu sytuacji ekonomicznej, to kluczowe cele działania naszego rządu" - oświadczył.

"Polska i Europa stoi przed demograficznymi wyzwaniami"

Wskazał, że oprócz realizowanych programów, w tym w szczególności Programu 500+, rząd proponuje kolejne formy wsparcia dla rodzin. "Zawiera je Polski Ład, w którym ujęliśmy liczne pozytywne rozwiązania w obszarze polityki mieszkaniowej, jak mieszkanie bez wkładu własnego, bon mieszkaniowy, dom 70 m2 bez formalności" - zauważył premier.

 

Zaznaczył, że "działaniom prorodzinnym sprzyjać ma także sprawiedliwa polityka podatkowa czy projekt zwiększenia nakładów na służbę zdrowia".

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: dopóki będę premierem, Polska nie będzie płacić za niemieckie zbrodnie

 

Podkreślił, że "szereg udogodnień dla polskich rodzin zawiera także Strategia Demograficzna 2040". "Dziś nie tylko Polska, ale i cała Europa stoi przed demograficznymi wyzwaniami. Naszym celem jest skuteczna reakcja na spadek dzietności i liczby osób w wieku produkcyjnym, a Strategia Demograficzna to ambitny rządowy plan na odwrócenie tej tendencji" - wyjaśnił premier.

 

Szef rządu podziękował także Związkowi Dużych Rodzin "Trzy Plus", które "od lat aktywnie uczestniczy w kształtowaniu polskiej polityki prorodzinnej, podkreślając jej ogromne społeczne znaczenie".

 

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie