Morawiecki: sukces wielkiego dzieła naprawy Rzeczpospolitej

Polska
Morawiecki: sukces wielkiego dzieła naprawy Rzeczpospolitej
PAP/Maciej Kulczyński
Jednym z fundamentów Polskiego Ładu jest bezprecedensowa inwestycja w polską służbę zdrowia - mówił premier Mateusz Morawiecki w Trzebnicy.

- Grzechem III RP było oparcie modelu gospodarczego, wzrostu o konsumpcję, kredyt płynący z zagranicy, o import w dużo większym stopniu niż własną produkcję, przemysł i infrastrukturę - powiedział w sobotę w Trzebnicy (woj. dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki przedstawiając założenia Polskiego Ładu. Szef rządu zapowiedział inwestycje w ochronę zdrowia i budowę tanich mieszkań.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Trzebnicy, że "jeżeli zdecydujemy się na realizację długofalowego, całościowego planu - społecznego, infrastrukturalnego, inwestycyjnego, który w inny sposób postrzega i realizuje politykę gospodarczą i społeczną Rzeczpospolitej" to "w zasięgu ręki jest" to, ze "Polska może być jednym z najlepszych miejsc do życia w Europie".

 

- Ja w to głęboko wierzę, że warto być Polakiem - dodał premier i podkreślił, że Polacy odwrócili się od "pedagogiki wstydu". - Dziś coraz bardziej czujemy, że możemy być narodem wielkim duchem i możliwościami - zaznaczył szef rządu.

 

Szef rządu mówił w Trzebnicy (woj. dolnośląskie) o założeniach i perspektywach związanych z Polskim Ładem. Podkreślał, że pandemia COVID-19 pokazała "jak kruchy jest nasz świat, nasza rzeczywistość i życie".

Bezprecedensowa inwestycja w zdrowie

- Dlatego jednym z fundamentów Polskiego Ładu jest bezprecedensowa inwestycja w polską służbę zdrowia - mówił Morawiecki.

 

Przypomniał, że Polski Ład przewiduje m.in. budowę Krajowej Sieci Onkologicznej z wielkim centrum onkologicznym we Wrocławiu oraz Krajowej Sieci Kardiologicznej.

 

ZOBACZ: Morawiecki: propozycja spotkania liderów UE-Rosja to byłaby nagroda dla prezydenta Rosji.

 

Szef rządu przypomniał, że program zakłada też powstanie Centrum Obsługi Pacjentów, zniesienie limitów u specjalistów oraz mierzenie jakości służby zdrowia. "Chcemy wiedzieć, że jesteśmy leczeni właściwie. Dlatego będziemy mierzyć jakość służby zdrowia" - wskazał.

 

Poinformował, że środki na poprawę funkcjonowania służby zdrowia wyniosą do 6 proc. PKB w ciągu dwóch lat i do 7 proc. PKB w ciągu sześciu najbliższych lat. "To bezprecedensowa zmiana. Za rok, dwa będzie to dwukrotnie więcej środków wydawanych na służbę zdrowia niż w 2015 r. Proszę zobaczyć na skalę" - zaznaczył Morawiecki.

Akumulacja dzięki zmianie podejścia

Szef rządu zaznaczył, że potrzebne są do tego środki finansowe, które udało się zakumulować dzięki zmianie podejścia do kwestii gospodarczych i finansów publicznych.

 

Morawiecki mówił w tym kontekście, że w okresie III RP mieliśmy możliwości budowy gospodarki "w oparciu o nasze zasady". - Jednak na samym jej początku ulegliśmy wpływom zewnętrznym do tego stopnia, że nasz dzisiejszy charakter gospodarki dorobił się specjalnej typologii u specjalistów od modeli gospodarczych, nasz model jest nazywany modelem gospodarki zależnej, uzależnionej - mówił premier.

 

ZOBACZ: "Polska potrzebuje dużych projektów" - premier w Świdniku o Polskim Ładzie

 

Dodał, że "grzechem III RP było oparcie modelu gospodarczego, wzrostu o konsumpcję, kredyt płynący z zagranicy, o import w dużo większym stopniu niż własną produkcję, przemysł i infrastrukturę".

 

Premier mówił, że do niedawna Polska była wskazywana jako jeden z najmniej efektywnych krajów Europy, gdzie mafię vatowskie "hulały" po Polsce jak "wiatr po dzikich polach" i zbierano niewiele podatków z tych stawek, które były ogłoszone.

 

Premier zaznaczył, że zmiana tego stanu rzeczy, "to jest wielkie dzieło naprawy Rzeczpospolitej", za które rząd zabrał się na samym początku. - I w którym mogę to powiedzieć dzisiaj, odnieśliśmy sukces, czy on jest duży, ogromny czy trochę średni, ale na pewno jest on bardzo zauważalny na polu międzynarodowym - powiedział Morawiecki.

"Spójny, przemyślany system działań"

- Polski Ład to spójny, przemyślany system działań o charakterze poprawy usług publicznych, poprawy służby zdrowia, infrastruktury, większej sprawiedliwości systemów społecznych, zaadresowania podstawowych bolączek systemu społeczno-gospodarczego, jaką jest brak mieszkań, a także wypychanie młodych na emigrację - mówił premier Mateusz Morawiecki.
 
Dodał, że wprowadzenie Polskiego Ładu jest możliwe dzięki naprawie finansów publicznych, za którą rząd Zjednoczonej Prawicy wziął się na początku.
 
 
- Polski Ład dobrze przeliczyliśmy i skonstruowaliśmy w oparciu o paradygmat sprawiedliwości, zakładającego, że system podatkowy musi być bardziej progresywny, bo my dorobiliśmy się systemu degresywnego, w którym im ktoś więcej zarabia, tym mniej procentowo płaci podatków - powiedział premier.
 
Jednym ze sposobów realizacji tego bardziej progresywnego systemu podatkowego jest, według słów premiera, podwyżka kwoty wolnej.
 
- To bezprecedensowa zmiana, bo z kraju o kwocie wolnej należącej do jednej z najniższych w Unii Europejskiej, stajemy się krajem z kwotą wolną wyższą nominalnie od Francji, Hiszpanii czy Danii. Cały system będzie przebudowany tak, aby przekazać pieniądze ludziom najbardziej potrzebującym, ale także tym, co są na działalności, klasie średniej, choć ci, co zarabiają zwłaszcza ponad 20, 30 tys. zł powinni się już mocniej podzielić ze społeczeństwem - powiedział Mateusz Morawiecki.

Mieszkanie dla każdego. "Jak najwięcej"

Szef rządu przyznał, że program Mieszkanie Plus nie spełnił oczekiwań. - Owszem, przyznajemy się do potknięcia, do tego, że program Mieszkanie Plus nie spełnił naszych oczekiwań - przyznał prezes Rady Ministrów w Trzebnicy.
 
- Ale równolegle z tym biciem się w piersi warto zauważyć, że w minionym roku oddano do użytku najwięcej w historii III Rzeczpospolitej mieszkań - 220 tysięcy - wskazał. - I dobra wiadomość: w tym roku przez pierwsze pięć miesięcy o prawie dziewięć procent więcej niż w poprzednim, tym rekordowym - dodał.
 

- Chcemy uruchamiać wszelkie możliwe mechanizmy budowy mieszkań: samorządowe, TBS-owe, wolnorynkowe, administracyjne, komunalne - wyliczał Morawiecki, wskazując, że jest to strona podażowa.

 

ZOBACZ: Mieszkania przyszłości? 10-piętrowy budynek wybudowany w 28 godzin [WIDEO]

 

- A po stronie popytowej w naszych programach znajdzie się zasadnicze wsparcie, poprzez ułatwienie dostępu do kredytu dla tych, którzy mają zdolność kredytową, poprzez zagwarantowanie wkładu własnego - poinformował.

 

Zaznaczył przy tym, że brak możliwości uzbierania na wkład własny do zakupu mieszkania, to była jedna z głównych bolączek młodych rodzin. - Dziś tego problemu nie będzie - zapewnił Morawiecki. Zapowiedział jednocześnie, że będzie to jeden z najszybciej wdrażanych projektów w ramach polskiego ładu.

 

Premier wskazał także, że to, co ma pomóc stronie podażowej i też relatywnie zmniejszyć wzrosty cen za metr kwadratowy, to uwolnienie rynku budowy domów. Najpierw tych mniejszych, ale potem także tych większych.

Korzyści dla 80 procent emerytów

Premier zwrócił uwagę, że polskie społeczeństwo szybko się starzeje. - Dlatego wielką wagę przykładamy do życia naszych seniorów. Polski Ład to w ogóle jest Polski Ład dla polskich rodzin, dla młodych, dla przedsiębiorców, dla rolników, ale także dla osób starszych - podkreślił.

 

- Stąd emerytura bez podatku do 2500 zł, a powyżej - załóżmy, że ktoś ma 3000 lub 3500 zł emerytury, choć takich emerytur jest dużo, dużo mniej, jak doskonale wiemy, to opodatkowana będzie tylko ta różnica między 2500 zł, a jakby aktualną wysokością czyjejś emerytury, a więc też w dużo mniejszym stopniu - powiedział.

 

Premier powiedział, że wynika to z zasady solidarności międzypokoleniowej.

 

ZOBACZ: Marek Belka o Polskim Ładzie: system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy

 

- Dzięki tej zasadzie osoby, które mają najniższe emerytury, i niskie, i te średnie - 65-70 proc. emerytów bardzo mocno na tym skorzysta, 80 proc. emerytów na tym skorzysta, tylko kilka procent emerytów - ci, którzy mają najwyższe emerytury, będzie musiało trochę dopłacić do tego systemu w naszym mechanizmie - opisał. Dodał także, że jest to sprawiedliwy mechanizm dla ogromnej większości emerytów. - To jest podstawa Polskiego Ładu - podkreślił.

 

Premier mówił też o wynagrodzeniach. - Przez 5 lat naszych rządów realny wzrost wynagrodzeń w Polsce był najwyższy wśród 37 krajów OECD, nie tylko krajów Unii Europejskiej - przekonywał.

 

Morawiecki mówił też o nowych, wielkich programach infrastrukturalnych, które są wdrażane przez rząd. Wskazał na rozwój sieci dróg.

Nowy program społeczno-gospodarczy

"Polski Ład" to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 m kw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

 

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie