USA. Biały Dom podjął decyzję o wysłaniu 3 mln szczepionek firmy J&J do Brazylii

Świat
USA. Biały Dom podjął decyzję o wysłaniu 3 mln szczepionek firmy J&J do Brazylii
PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA
3 mln dawek aplikowanej jednorazowo szczepionki typu Jenssen to część szerszej darowizny Stanów Zjednoczonej dla krajów doświadczających trudności w przeprowadzeniu kampanii szczepień

Biały Dom poinformował w środę o wyekspediowaniu 3 mln szczepionek firmy Johnson & Johnson do Brazylii, która jest jednym z najbardziej dotkniętych skutkami pandemii krajem na świecie. Samolot z ładunkiem wyruszy do Brazylii w czwartek.

3 mln dawek aplikowanej jednorazowo szczepionki typu Jenssen to część szerszej darowizny Stanów Zjednoczonej dla krajów doświadczających trudności w przeprowadzeniu kampanii szczepień. Amerykańskie władze zdecydowały się przekazać na ten cel łącznie 80 mln doz szczepionek.

Drugi na świecie kraj z największą liczbą zgonów

Samolot z ładunkiem obejmującym 3 mln doz szczepionek Jenssen wystartuje w czwartek wieczorem z Fortu Lauderdale na Florydzie. Rejs do miasta Campinas w południowo-wschodniej Brazylii będzie obsługiwany przez linie Azul Airlines - wskazano w komunikacie Białego Domu.

 

ZOBACZ: USA. Śmierć czarnoskórego mężczyzny w areszcie. Policjanci nie zostaną oskarżeni

 

Przekazane Brazylii szczepionki mają pomóc temu krajowi w opanowaniu stale pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej. Brazylia jest drugim na świecie krajem z największą liczbą zgonów spowodowanych COVID-19. Spośród 18 mln 169 881 wszystkich zakażonych zmarło dotąd 507 109 osób. Więcej zgonów odnotowano wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Preparaty są bezpieczne i sprawdzone

W komunikacie Białego Domu zaznaczono, że nad przygotowaniem transportu pracowała od kilkunastu dni grupa ekspertów z obu krajów. Zdecydowano się na przekazanie preparatu typu Jenssen jako najbardziej przydatnego w odległych i trudno dostępnych rejonach Brazylii, gdzie jednorazowa aplikacja szczepionki jest łatwiejsza do przeprowadzenia.

 

Przekazanie szczepionek Brazylii zostało zaaprobowane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), a transfer preparatu do tego kraju odbędzie się z ostatnich, już dostępnych, dostaw firmy Johnson & Johnson.

 

ZOBACZ: USA. Nauczycielka uwiodła 16-latka. Kobieta miała przyznać się do zarzutów

 

Strona brazylijska dokonała stosowanych zmian prawnych umożliwiających szybkie zastosowanie podarowanych przez USA szczepionek i objęcie programem szczepień jak najszerszej grupy ludności - pisze Reuters.

 

W komunikacie zaznaczono też, że przekazywane Brazylii preparaty są całkowicie bezpieczne i sprawdzone. W kwietniu FDA nakazała wycofanie z obrotu kilku milionów szczepionek typu Jenssen w związku z błędem w procesie produkcji w zlokalizowanych w Baltimore zakładach Emergent BioSolutions Inc's Baltimore.

"Przyświeca nam jeden cel"

- Dzielimy się szczepionkami nie z zamiarem uzyskania jakichś przywilejów lub zapewnienia sobie przyszłych koncesji. Z przekazaniem naszych szczepionek nie wiążą się jakiekolwiek naciski. Przyświeca nam jeden jedyny cel, jakim jest ratowanie ludzkiego życia - podkreślił przedstawiciel Białego Domu.

 

Reuters zaznacza w komentarzu, że dramatycznej sytuacji epidemiologicznej w Brazylii towarzyszy wzrost napięć politycznych związanych z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie