Powszechny dostęp do aborcji. PE przyjął rezolucję

Świat
Powszechny dostęp do aborcji. PE przyjął rezolucję
flickr/European Parliament/CC BY 2.0
Według PE "łamanie SRHR kobiet jest formą przemocy wobec kobiet i dziewcząt i utrudnia postęp w kierunku równości płci".

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji" oraz zagwarantowania, że "aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży" i później, "gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone". Decyzja wywołała skrajne reakcje polskich europosłów. Episkopat "wyraził głęboki smutek".

Europosłowie poparli rezolucję autorstwa chorwackiego eurodeputowanego reprezentującego frakcję socjaldemokratów Predraga Maticia, która stwierdza, że "prawo do zdrowia, w szczególności prawa do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego (SRHR), jest podstawowym filarem praw kobiet i równości płci, którego nie można osłabić ani w żaden sposób znieść".

 

ZOBACZ: "Legalna Aborcja Bez Kompromisów". Lewica zbiera podpisy pod projektem ustawy

 

Za głosowało 378 posłów, przeciwko - 255, wstrzymało się - 42.

"Utrudnia postęp"?

Według PE "łamanie SRHR kobiet jest formą przemocy wobec kobiet i dziewcząt i utrudnia postęp w kierunku równości płci".

 

W związku z tym europosłowie wezwali wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji" oraz zagwarantowania, że "aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży" i później, "gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone".

"Ideologia gender"

Komentując wynik głosowania europosłanka PiS Beata Mazurek napisała na Twitterze: "PE za rezolucją Maticia »Zdrowie seksualne i reprodukcyjne oraz prawa w tej dziedzinie w UE w kontekście zdrowia kobiet«. Raport przesiąknięty jest ideologią gender, postulatami forsowanymi przez lobby LGBT i stwierdzeniem, że aborcja jest prawem człowieka. Szaleństwo!"

 

W czasie debaty nad rezolucją w środę europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska napisała na Twitterze, że "politycy powinni mieć odwagę mówić o trudnych społecznie, choć dla wielu kontrowersyjnych tematach i nie powinni ulegać żadnym naciskom".

 

Z kolei europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska zwróciła uwagę z trybuny PE, że "prawo do życia jest podstawowym prawem", z którego wywodzą się wszystkie inne. "Żyjemy, bo nasze matki podjęły decyzję, żeby dać nam szansę. Aborcja nie jest metodą antykoncepcyjną, jest dramatem dla matki i zabójstwem dziecka. Tak było i jest" - skonstatowała.

 

Reprezentująca Zielonych europosłanka Sylwia Spurek stwierdziła, że "nie ma równości kobiet i mężczyzn bez prawa do powszechnej, legalnej i bezpiecznej aborcji" oraz że "nie ma praworządności bez poszanowania pełnych praw reprodukcyjnych i seksualnych", czyli "nie ma praw człowieka, bez prawa człowieka do aborcji".

 

ZOBACZ: Konflikt między Kościołem w USA a Watykanem. Poszło o aborcję

 

Minister Michał Wójcik skomentował wynik głosowania we wpisie na Twitterze słowami: "Parlament Europejski przyjął, że aborcja jest prawem człowieka. Niedługo zapewne będzie prawo do eutanazji. Cywilizacja śmierci".

 

Z kolei Robert Biedroń stwierdził: "Przełomowy dzień w walce o prawa Europejek!".

 

Gądecki: "Ideologia bierze górę nad rozumem"

"Wyrażam głęboki smutek po rezolucji europarlamentu, w której wzywa się do zapewnienia możliwości zabijania dzieci nienarodzonych. Kultura życia, o jakiej myśleli ojcowie założyciele UE, przeradza się w kulturę śmierci i wykluczenia, a ideologia bierze górę nad rozumem" – napisał na Twitterze abp Gądecki.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu wystosowanym 22 czerwca do wszystkich europarlamentarzystów apelował o odrzucenie rezolucji.

 

"Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego. Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji. Sama prawna legalizacja aborcji głęboko zniekształca życie społeczne, a cóż dopiero uznanie jej za +podstawową usługę opieki zdrowotnej+" – ocenił arcybiskup.

rsr/msl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie