Konflikt między Kościołem w USA a Watykanem. Poszło o aborcję

Świat
Konflikt między Kościołem w USA a Watykanem. Poszło o aborcję
PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS / POOL
Prezydent USA Joe Biden

Większość biskupów amerykańskiego episkopatu katolickiego zagłosowała w piątek za opracowaniem dokumentu o nauczaniu Kościoła ws. Eucharystii. Dokument ten - wbrew ostrzeżeniu ze strony Watykanu - ma m.in. dotyczyć kwestii, czy prezydent Joe Biden powinien przyjmować komunię.

Jak podała w piątek Konferencja Amerykańskich Biskupów Katolickich (USCCB), za wnioskiem opowiedziało się 168 hierarchów, przy 55 głosach przeciw. Oznacza to, że zwolennicy opracowania dokumentu uzyskali wymaganą większość 2/3.

 

Stanowisko Kościoła będzie następnie przedmiotem debaty i zostanie poddane pod głosowanie podczas spotkania USCCB w listopadzie.

 

ZOBACZ: Republikanie wzywają Joe Bidena do poddania się testowi zdolności umysłowych

 

Choć wynik głosowania był zgodny z przewidywaniami, sprawa była główną kontrowersją odbywającego się od środy wirtualnego posiedzenia episkopatu i doprowadziła do gorących podziałów wewnątrz amerykańskiego Kościoła, a także rozdźwięku między Kościołem w USA, a Watykanem.

"Funkcjonalna schizma"

Główne źródło sporu leży w intencji zwolenników dokumentu, by określić, że katoliccy politycy głoszący poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła - głównie w kwestii aborcji - nie powinni przyjmować Eucharystii. Choć dokument ma mieć charakter ogólny i objąć wszystkich katolików w życiu publicznym, to niektórzy konserwatywni biskupi nie kryli, że chodzi przede wszystkim o prezydenta Joe Bidena, który regularnie chodzi na msze i przyjmuje komunię. Jeden z najbardziej prominentnych konserwatywnych hierarchów, kardynał Raymond Burke zasugerował nawet, że Biden z racji swojego stanowiska ws. aborcji jest apostatą i jest automatycznie objęty ekskomuniką, wobec czego nie mogą przyjmować komunii.

 

Stanowisko Kościoła nie stanowiłoby formalnego zakazu przyjmowania komunii przez prezydenta; ta decyzja należałaby do miejscowych hierarchów. Jak dotąd biskupi diecezji, w których Biden uczęszcza na msze - w jego rodzinnym mieście Wilmington w stanie Delaware oraz w Waszyngtonie - stali na stanowisku, że prezydent może przyjmować eucharystię.

 

ZOBACZ: Jill Biden przyjaźni się z księciem Harrym. "Spędzili razem za dużo czasu"

 

Mimo to, biskupi przeciwni dokumentowi próbowali zablokować lub odłożyć głosowanie, co - jak skomentował portal National Catholic Register - doprowadziło do wzajemnych pretensji i "funkcjonalnej schizmy".

 

Sprawę dodatkowo komplikuje stanowisko Watykanu; przed posiedzeniem Episkopatu Stolica Apostolska jasno ostrzegła biskupów w USA, że głosowanie może "stać się źródłem niezgody zamiast jedności wewnątrz episkopatu i szerzej, Kościoła w Stanach Zjednoczonych". Do sprawy pośrednio odniósł się też papież Franciszek, mówiąc podczas jednego z kazań, że Eucharystia "nie jest nagrodą świętych, lecz chlebem grzeszników", zaś stronnicy Franciszka ostrzegali, by nie traktować sakramentu jako "broni politycznej".

prz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie