Badanie: ponad 62 proc. Polaków planuje letni urlop - trzy czwarte w kraju

Polska
Badanie: ponad 62 proc. Polaków planuje letni urlop - trzy czwarte w kraju
Pixabay/12019
Jak ocenił prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki, dla wielu firm z sektora turystycznego większe zainteresowanie wyjazdami w tym sezonie może być szansą na ratunek

Letni urlop planuje ponad 62 proc. Polaków, a 75 proc. deklaruje, że spędzi go w kraju - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Na tegoroczne wyjazdy wakacyjne 38 proc. respondentów wyda do 3 tys. zł na osobę.

Jak ocenił prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki, dla wielu firm z sektora turystycznego większe zainteresowanie wyjazdami w tym sezonie może być szansą na ratunek. - Od wybuchu pandemii zadłużenie w polskiej branży turystycznej wzrosło o prawie 30 proc. - wskazał.

Polacy wybiorą krajowe kierunki

Według badania "Turystyczne plany Polaków w pandemii", przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów BIG przez IMAS International, większość Polaków skorzysta w tym roku z sezonu wakacyjnego i wyjedzie na urlop. Najczęściej wybierze krajowy kierunek (75 proc.). Niemal co szósty (17 proc.) planuje wypoczywać zarówno w Polsce, jak i za granicą, a 8 proc. zdecyduje się na wyjazd wyłącznie do innego państwa.

 

ZOBACZ: Niszczycielskie burze. Pogoda na czwartek 24 czerwca

 

Dla ponad jednej trzeciej urlopowiczów argumentem za spędzeniem wakacji w Polsce jest łatwość zorganizowania takiego wyjazdu. Nieco ponad co czwarty badany deklaruje, że zawsze wybiera krajowy kierunek. Podobny odsetek wskazał, że w Polsce jest bezpieczniej niż w innym państwie. Z kolei 23 proc. z planujących wakacje spędzi je w kraju, żeby wspomóc rodzimy sektor turystyczny.

 

Łącki przyznał, że bez wsparcia klientów wiele miejsc i firm może zniknąć. "W przypadku branży turystycznej przez długi czas jej funkcjonowanie uniemożliwiały lub utrudniały obostrzenia, co skutkowało znaczącym przyrostem zadłużenia" - stwierdził. Dodał, że tegoroczny wakacyjny sezon będzie dla ważny, bo długi w tym biznesie sięgają 23 mln zł.

Co szósta osoba skorzysta z bonu turystycznego

Z danych KRD wynika, że od pojawienia się w marcu 2020 r. koronawirusa w Polsce do początku czerwca br. zadłużenie sektora turystycznego urosło o prawie 30 proc. (29 proc). Na agentach i pośrednikach ciąży prawie 10,5 mln zł, a organizatorach wyjazdów 12,5 mln zł. Na pieniądze te czekają przede wszystkim instytucje finansowe, głównie banki oraz wtórni wierzyciele. Na największe kwoty zalegają z płatnościami przedsiębiorstwa turystyczne z województw małopolskiego (5,7 mln zł), mazowieckiego (4 mln zł) oraz śląskiego (2,1 mln zł) i pomorskiego (2 mln zł).

 

Blisko co szósta osoba wybierająca się na wakacje (17 proc.) wskazała na chęć skorzystania z bonu turystycznego. "W badaniu 4 proc. ankietowanych przyznało, że wykorzystało już swój bon turystyczny. Nieco ponad co piąty zamierza to zrobić w tym roku, a 15 proc. nie ma jeszcze co do tego konkretnych planów" - wskazał Łącki, komentując wyniki badania.

 

ZOBACZ: Najnowszy sondaż. Większość pytanych źle ocenia pracę prezydenta i premiera

 

Zwrócił uwagę, że na tym, aby Polacy jak najszybciej wykorzystali swoje bony, zależy branży turystycznej, która bardzo liczy na wakacyjny zastrzyk finansowy. To pomoże zadłużonym przedsiębiorcom turystycznym spłacić długi, a przynajmniej ich część – zaznaczył. Dodał, że średni dług przypadający na jedną zadłużoną firmę wynosi obecnie ponad 44 tys. zł.

 

Według badania brak możliwości swobodnego podróżowania przez covidowe restrykcje jest uciążliwy dla 60 proc. Polaków. Dla połowy z nas przywrócenie takiej możliwości dla zaszczepionych jest argumentem do przyjęcia szczepionki przeciw koronawirusowi; dla co piątej osoby to jeden z głównych powodów podjęcia takiej decyzji.

Gdzie najchętniej przenocują Polacy?

W te wakacje Polacy najchętniej będą rezerwować pobyt w kwaterach prywatnych (42 proc. wskazań). Co trzeci urlopowicz zanocuje w pensjonacie, a 30 proc. - w hotelu. Co piąty turysta jako bazę noclegową wybierze agroturystykę. W połowie maja rezerwację na wakacyjny wyjazd lub nocleg miało 24 proc. badanych. Blisko co dziesiąta osoba wskazała też, że w jej przypadku nie jest ona konieczna, gdyż spędzi urlop np. we własnym domku letniskowym lub u znajomych czy rodziny. Natomiast 65 proc. planujących letni odpoczynek nie zrobiło jeszcze żadnych rezerwacji.

 

ZOBACZ: USA. Biały Dom podjął decyzję o wysłaniu 3 mln szczepionek firmy J&J do Brazylii

 

Polacy na upragnionym wakacyjnym urlopie nie zamierzają zaciskać pasa. Najwięcej (38 proc.) wyda na tegoroczne wyjazdy od ponad 1 do 3 tys. zł na jedną osobę. 81 proc. urlopowiczów zamierza wyjechać z rodziną – małżonkiem/partnerem i dziećmi, co oznacza, że finalne wakacyjne wydatki większości rodaków będą opiewały na co najmniej kilka tysięcy złotych. Podobny odsetek badanych (37 proc.) wyda nieco mniejsze kwoty – rzędu ponad 500 zł, do maksymalnie 1 tys. zł na osobę, a 12 proc. - więcej niż 3 tys. zł na osobę.

Nie wszyscy wyjadą na urlop

Wśród osób, które raczej nie zdecydują się na letni urlop, najczęstszym tego powodem jest brak pieniędzy (36 proc.). - Niemal jedna piąta woli odłożyć tę kwotę. Nadal silny jest też strach przed zakażeniem koronawirusem, który wymienia co czwarta osoba z tej grupy. Równie często niechęć do wyjazdów w te wakacje wynika z obawy przed tłokiem i tłumami po zniesieniu obostrzeń w turystyce - zwrócił uwagę Łącki. Wśród innych powodów braku wyjazdu wymieniano też wyższe ceny w sezonie wakacyjnym (18 proc.) oraz obostrzenia utrudniające korzystanie z atrakcji turystycznych i podróżowania (16 proc.).

 

ZOBACZ: Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska: wariant Delta atakuje przede wszystkim osoby niezaszczepione

 

Większość (69 proc.) ankietowanych stwierdziła, że powróci do podróży po ustabilizowaniu się sytuacji epidemiologicznej i będzie wyjeżdżać w takim samym stopniu jak przed pandemią. Niemal 13 proc. chce podróżować więcej niż przed pojawieniem się Covid-19, a 11 proc. respondentów pandemia zniechęciła do wyjazdów. W ogóle podróżować nie zamierza ok. 8 proc. badanych.

 

Ogólnopolskie badanie „Turystyczne plany Polaków w pandemii” przeprowadziła firma IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej w maju 2021 r. na grupie 1005 Polaków w wieku 18-74 lat, metodą CAWI.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie