Ministerstwo Zdrowia nie przedłuży umów niektórym POZ. Nadużywały teleporad

Polska
Ministerstwo Zdrowia nie przedłuży umów niektórym POZ. Nadużywały teleporad
Polsat News
Minister Adam Niedzielski spotka się z prasą na konferencji

W bardzo wielu placówkach w Polsce ponad połowa porad medycznych to teleporady, a w niektórych podmiotach Podsawowej Opieki Zdrowotnej odsetek ten dochodzi do 90 proc. Takiej sytuacji akceptować nie będę - mówi Adam Niedzielski. Podkreślił, że tych podmiotów jest ok. 200.

- W myśl zasady, że reprezentuję interes pacjentów, w myśl zasady, że płacę i wymagam, nie przedłużę umów z podmiotami, które w ponad 90 proc. świadczą teleporady, bo nie jest to akceptowana przeze mnie forma opieki nad pacjentem - zapowiedział minister zdrowia. 

 

Niedzielski zaznaczył, że mimo wysokiego poziomu wyszczepienia w służbach medycznych i spadającej liczby zakażeń oraz malejących obostrzeń, w kolejnych miesiącach w niektórych placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej odsetek teleporad rośnie zamiast spadać.

Niedzielski: do 90 proc. teleporad

Informacje te pochodzą od organizacji pacjentów, z którymi w środę spotkał się minister. - Są takie przychodnie, gdzie funkcja teleporad zdominowała wszystkie inne formy świadczenia usług i w zasadzie wyparła bezpośredni kontakt z pacjentem - mówił Niedzielski. - Poprosiłem prezesa NFZ o zweryfikowanie relacji między teleporadami a poradami udzielonymi w sposób tradycyjny - powiedział.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Adam Niedzielski podał liczbę przypadków wariantu delta w Polsce

 

- Dostępność do podstawowej opieki zdrowotnej jest warunkiem odbudowy zdrowia Polaków. Przeprowadziliśmy analizę korzystania z teleporad od stycznia do kwietnia. Objęliśmy ten okres, kiedy poziom zaszczepienia medyków jest wysoki. Wyniki niestety potwierdzają wszystkie sygnały, w postaci skarg składanych do rzecznika czy wpływających na infolinię NFZ - mówił Adam Niedzielski.

 

WIDEO: Minister Zdrowia nie przedłuży kontraktów POZ, które udzielały zbyt wielu teleporad

 

 

- Moim obowiązkiem jest nie tylko reagowanie na sytuacje, w której pacjenci są praktycznie odcięci od podstawowych usług medycznych, ale również zapewnienie im dostępu, który nie będzie oznaczał pogorszenia warunków. Dlatego razem z prezesem Nardowego Funduszu Zdrowia przygotowaliśmy rozwiązania, które zapewnią tę opiekę. Chcę więc wszystkich od razu uspokoić, że nie przedłużając im usług, zagwarantujemy naszym pacjentom, że będą mieli dostęp do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej - powiedział Niedzielski.

 

Dodał, że do wszystkich komórek, do wszystkich tych przychodni w Polsce ministerstwo wysłało aneksy dotyczące umów na 18 miesięcy. - Chcemy, żeby były one wykorzystane na gruntowną i fundamentalną reformę Podstawowej Opieki Zdrowotnej - powiedział minister zdrowia.

pdb/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie