Ministerstwo Zdrowia: obowiązkowa kwarantanna dla przylatujących z Wielkiej Brytanii

Świat
Ministerstwo Zdrowia: obowiązkowa kwarantanna dla przylatujących z Wielkiej Brytanii
Zdjęcie ilustracyjne. Pexels/Skitterphoto
Kwarantanny nie będzie można skrócić poprzez wykonanie testu na COVID-19

Przyjeżdzający do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegali obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu, oraz pełne zaszczepienie. To odpowiedź na coraz więcej zakażeń wariantem Delta na Wyspach.

Projekt zmiany rozporządzenia epidemicznego powstał w resorcie zdrowia we wtorek. Obowiązkowej kwarantanny dla przylatujących z Wielkiej Brytanii nie będzie można skrócić zrobieniem testu w ciągu 48 godzin od przylotu. Obecnie kwarantanna w Polsce trwa 10 dni.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz poinformował, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski, odpowiadając na pytanie zadane na Twitterze, o obowiązkowej kwarantannie dla podróżnych przyjeżdżających do Polski z Wielkiej Brytanii napisał: "Oczywiście osoby w pełni zaszczepione nie podlegają obowiązkowej kwarantannie".

 

Od Środy nowe zasady

Jeszcze we wtorek, jak zapowiedział rzecznik, podpisane zostanie przez premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie w tej sprawie i opublikowane w Dzienniku Ustaw, aby mogło obowiązywać od środy.

 

- Podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu delta koronawirusa z zagrożonego obszaru. Musimy zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo – zaznaczył minister Adam Niedzielski.

 

ZOBACZ: Śląski sanepid: wszystkie przypadki indyjskiego wariantu były pod nadzorem

 

Oznacza to, że dodatkowe restrykcje dotykać będą nie tylko osoby przybywające z Indii, Brazylii czy z Południowej Afryki, ale także Wielkiej Brytanii.

 

Więcej przeczytaj na Interii.

an / Interia Wydarzenia / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie