Chiny. Podano ponad miliard dawek szczepionek na COVID-19

Świat
Chiny. Podano ponad miliard dawek szczepionek na COVID-19
PAP/EPA/AHMAD YUSNI
Według agencji AFP w piątek przekroczona została granica 2,5 mld dawek, podanych na całym globie

W tym najludniejszym kraju na świecie podano już ponad miliard dawek szczepionek przeciwko Covid-19 - ogłosiło w niedzielę Ministerstwo Zdrowia Chin. Nie sprecyzowano jednak, jaki odsetek populacji jest w pełni zaszczepiony.

Ponad miliard zaszczepień to ponad jedna trzecia wszystkich dawek, które zostały podane na świecie. Według agencji AFP w piątek przekroczona została granica 2,5 mld dawek, podanych na całym globie.

 

ZOBACZ: Rosja. 17 906 zakażeń koronawirusem. Najwięcej od stycznia

 

Chińczycy początkowo nie spieszyli się z przystąpieniem do kampanii szczepień, ponieważ wirus został ponad rok temu praktycznie wyeliminowany z tym kraju dzięki obowiązkowym kwarantannom, masowym badaniom przesiewowym lub mobilnym aplikacjom do kontroli kontaktów.

Skandale związane z zafałszowanymi dawkami

Zapał Chińczyków do szczepień skutecznie też chłodzony był przez początkowo brak dostępnych danych na temat chińskich szczepionek i skandale związane z zafałszowanymi dawkami.

 

Z czasem rząd i przedsiębiorstwa przyjęły jednak bardziej proaktywne podejście do szczepień, zachęcając do nich gorliwie poprzez przywoływanie solidarności narodowej i obywatelskiego obowiązku. Lokalne władze czasami oferują taż korzyści materialne za zaszczepienie, jak darmowy towar czy specjalne kupony na zakupy.

 

ZOBACZ: Prezes RARS: do Polski dotarło 267 tys. szczepionek firmy Moderna

 

Mieszkańcom Chin o pandemii i ryzyku z nią związanym przypomniało również pojawienie się w ostatnich tygodniach kilku lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem w najbardziej zaludnionej prowincji w kraju Guangdong (południe).

Dwa zgony w ciągu 13 miesięcy  

W niedzielę rząd chiński zgłosił 23 nowe zakażenia w ciągu ostatnich 24 godzin. Jednak wszystkie dotyczą osób przybywających z zagranicy, które i tak są automatycznie poddawane kwarantannie, bez kontaktu z resztą populacji.

 

Obecnie w Chinach dopuszczone są cztery szczepionki, wszystkie lokalnej produkcji: opracowana przez prywatne laboratorium Sinovac, dwie należące do publicznego giganta Sinopharm i jedna firmy farmaceutycznej CanSino Biologics.

 

W ciągu ostatnich 13 miesięcy w Chinach odnotowano tylko dwa zgony na Covid-19. Sklepy, restauracje i bary zostały ponownie otwarte wiosną 2020 r., a opinia publiczna, jak pisze AFP, jest ogólnie bardzo zadowolona z rządowego zarządzania kryzysem.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie