W Polsce jest coraz więcej studentów. To efekt pandemii

Polska
W Polsce jest coraz więcej studentów. To efekt pandemii
Pixabay/ geralt
Najliczniejszą grupą cudzoziemców studiujących w Polsce są Ukraińcy (45 proc.) i Białorusini (12 proc.).

Cudzoziemców na polskich uczelniach jest coraz więcej. Polskich studentów też nie brakuje, nawet tych, którzy mieszkają za granicą. Wpływ na taki stan rzeczy miała pandemia koronawirusa. - Postanowili wykorzystać pandemię i konieczność pozostania w domu na uzupełnienie edukacji - uważa dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, prorektor Akademii Leona Koźmińskiego ds. współpracy z zagranicą.

W 2020 roku na polskich uczelniach studiowało 84,7 tys. uczniów, czyli aż o 3 procent więcej niż w 2019 r. Jest to największa także liczba od początku przemian rynku oświaty. Jak informuje "Rzeczpospolita", spora część obcokrajowców kształciła się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie pod koniec 2020 r. kształciło się ponad 3,8 tys. studentów z zagranicy (w tym 2,7 tys. długoterminowych).

Polacy wracają na uczelnie

- Cudzoziemcy to najbardziej dynamicznie rosnąca grupa studentów - mówi dr Paulina Polko, rzeczniczka Akademii WSB, gdzie w kończącym się roku akademickim studiowało 2 tys. obcokrajowców z prawie 50 państw. Liczba Polaków na studiach wyższych także się zwiększyła.

 

ZOBACZ: Wirtualny pacjent. Sztuczna inteligencja wspomoże kształcenie studentów medycyny

 

- Zauważyliśmy też powrót na studia magisterskie Polaków mieszkających za granicą, którzy postanowili wykorzystać pandemię i konieczność pozostania w domu na uzupełnienie edukacji – mówi dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, profesor i prorektor Akademii Leona Koźmińskiego ds. współpracy z zagranicą.

Liczą, że liczba studentów wzrośnie

- Na podstawie tych danych można wnioskować, że pandemia nie zahamowała zainteresowania cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni – stwierdziła dr Aldona Tomczyńska, liderka Zespołu Data Science w Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI PIB. Dodatkowo, polskie uczelnie liczą, że nowy rok akademicki przyniesie jeszcze większy napływ studentów z zagranicy.

 

ZOBACZ: Naukowcy opracowali przyrząd do leczenia czkawki. "Rozwiązanie, o które nikt nie prosił"

 

Jest bardzo duże zainteresowanie studiami w Polsce, np. w krajach Afryki - powiedziała Paulina Polko rzeczniczka Akademii WSB. Mimo dużego zainteresowania, to wciąż najliczniejszą grupą cudzoziemców studiujących w Polsce są Ukraińcy (45 proc.) i Białorusini (12 proc.).

aml / Rzeczpospolita
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie