Trybunał w Hadze. 15 września ruszy proces jednego z dowódców Armii Wyzwolenia Kosowa

Świat
Trybunał w Hadze. 15 września ruszy proces jednego z dowódców Armii Wyzwolenia Kosowa
Wikimedia/Jonuz Kola/zdjęcie ilustracyjne
Uchodźcy Albańscy z Kosowa

Pierwszy podejrzany o zbrodnie wojenne w Kosowie stanie przed trybunałem w Hadze. Proces wysokiego rangą dowódcy Armii Wyzwolenia Kosowa (UÇK) rozpocznie się we wrześniu.

Salih Mustafa został aresztowany w ubiegłym roku w Kosowie i przewieziony do Hagi. Specjalna Izba Sądowa Kosowa (KSC) z siedzibą w Hadze poinformowała, że jego proces rozpocznie się 15 września 2021 roku.

 

Mustafa jest oskarżony o zabójstwo serbskiego więźnia, arbitralne aresztowania, a także złe traktowanie cywilnych jeńców - informuje dziennik "De Volkskrant".

 

ZOBACZ: Nocna strzelanina w Berlinie. Prokuratura: oddano "wiele strzałów"

 

Specjalna Izba Sądowa Kosowa została powołana do osądzenia zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i innych zbrodni popełnionych podczas powstania w Kosowie, byłej serbskiej prowincji.

 

W konflikcie z Serbią w latach 1998-2000 zginęło 13 tys. osób, w większości Albańczyków. Zakończył się on atakami lotniczymi NATO, przy dużych stratach w infrastrukturze serbskiej, przeprowadzonymi pod dowództwem USA, co zmusiło siły serbskie do wycofania się z Kosowa. W lutym 2008 roku 2-milionowe Kosowo, zamieszkane w większości przez Albańczyków, proklamowało niepodległość.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie