Rzeszów. Konrad Fijołek został zaprzysiężony na prezydenta miasta

Polska
Rzeszów. Konrad Fijołek został zaprzysiężony na prezydenta miasta
PAP/Darek Delmanowicz

Konrad Fijołek został w poniedziałek podczas sesji rady miasta zaprzysiężony na prezydenta Rzeszowa. Chcę zaprosić wszystkich rzeszowian do współpracy – powiedział po zaprzysiężeniu.

- Drzwi ratusza dla wszystkich środowisk i mieszkańców zawsze będą otwarte. Będzie to kadencja dla rzeszowian i z rzeszowianami - powiedział Konrad Fijołek.

 

13 czerwca w pierwszej turze przedterminowych wyborów Fijołek, przy frekwencji 54 proc., uzyskał 56,51 proc. ważnie oddanych głosów.

 

- Będę chciał zaprosić wszystkich do współpracy. Wszystkich tych rzeszowian, którzy mają inne pomysły, myślą inaczej, głosowali inaczej. Będę chciał być prezydentem wszystkich rzeszowian – mówił.

Fijołek zaprasza Ewę Leniart do współpracy

Zauważył, że zamierza korzystać także z "propozycji i dorobku konkurentów w tych wyborach".

 

Zapowiedział zaproszenie do współpracy klub opozycyjny w radzie miasta oraz swoja główną konkurentkę w wyborach wojewodę podkarpacką Ewę Leniart.

 

Fijołek podkreślił, że chce utrzymać powołany przez prezydenta Tadeusz Ferenca zespół parlamentarny dla Rzeszowa.

 

ZOBACZ: Fijołek prezydentem Rzeszowa - oficjalne wyniki wyborów

 

Z kolei wojewoda Leniart życzyła nowemu prezydentowi "dużo siły, wytrwałości i realizacji działań", na które oczekują mieszkańcy.

 

- Wierzę, że będzie pan pamiętał, że Rzeszów jest stolicą regionu i ma bardzo konkretne zadania wyznaczone dla miasta wojewódzkiego. Wszelkiej pomyślności i determinacji w dążeniu do celu. I wielu sukcesów – powiedziała.

 

Wojewoda podkarpacka wręczyła prezydentowi miasta pióro, żeby – jak stwierdziła – dobrze się podpisywało decyzje służące rozwojowi Rzeszowa.

 

ZOBACZ: Czarnek: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, będzie kontynuowany

 

Gratulacje nowemu prezydentowi miasta złożyli także m.in. wicemarszałek woj. podkarpackiego Piotr Pilch, starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski oraz w imieniu Związku Miast Polskich prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Na uroczystości był także były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

 

Po zaprzysiężeniu nowy prezydent spotkał się przed ratuszem z mieszkańcami.

Wybory w Rzeszowie

O fotel prezydenta Rzeszowa ubiegało się czworo kandydatów: wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność"; proponowany i konsekwentnie wspierany w kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; były współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

 

Przedterminowe wybory w Rzeszowie zostały zorganizowane, ponieważ rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc 10 lutego złożył rezygnację po tym, gdy przeszedł COVID-19.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie