Nowa Biała po pożarze. Żołnierze WOT pomogą posprzątać pogorzelisko

Polska
Nowa Biała po pożarze. Żołnierze WOT pomogą posprzątać pogorzelisko
PAP/Grzegorz Momot
Jeszcze w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak zadeklarował, że ponad 100 żołnierzy WOT pomoże poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej

Jeszcze w poniedziałek, a najpóźniej we wtorek, do Nowej Białej dotrą żołnierze WOT, którzy pomogą w usuwaniu zniszczeń po pożarze – przekazał podczas briefingu prasowego w Nowej Białej zastępca wójta gminy Nowy Targ Marcin Kolasa.

- Dzisiaj, a najpóźniej we wtorek, zjawią się w Nowej Białej żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, żeby pomóc w procesie odbudowy zniszczeń po pożarze. Wolontariuszy, którzy chcieliby także pomóc przy usuwaniu skutków pożaru, prosimy o wcześniejszy kontakt z naszym punktem koordynacyjnym – zaapelował zastępca wójta.

Specjalna infolinia

Urząd gminy Nowy Targ uruchomił infolinię do osób koordynujących pomoc dla Nowej Białej: 18 26 32 208 lub 609 735 701. Pomoc można także zgłaszać poprzez formularz kontaktowy umieszczony na stronie Urzędu Gminy Nowy Targ. Wolontariusze mogą też zgłaszać się bezpośrednio do punktu koordynacyjnego zorganizowanego przy remizie OSP w Nowej Białej.

 

ZOBACZ: Nowa Biała po pożarze. Doszczętnie spłonęło kilkadziesiąt budynków

 

Jeszcze w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak zadeklarował, że ponad 100 żołnierzy WOT pomoże poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej.

Co zrobić żeby uniknąć pożarów w przyszłości?

Po odbudowie po wielkim pożarze będą planowane rozwiązania, aby w przyszłości uniknąć nękających wieś pożarów. W ciągu ostatnich 20 lat Nowa Biała płonęła kilkakrotnie. Ostatni wielki pożar był tu zaledwie trzy lata temu.

 

- Będziemy się zastanawiali nad tym co zrobić, żeby w przyszłości uniknąć pożarów, które nas nękają. Mamy zwartą zabudowę i zawsze jak pojawia się ogień to zagrożona jest cała wioska. Chcemy, aby w przyszłości takich sytuacji już nie było. Na razie skupiamy się na tym co jest najważniejsze, czyli posprzątaniu i odbudowie, a potem będziemy się zastanawiali co w tym kierunku robić – mówiła sołtys.

 

ZOBACZ: Nowa Biała. Premier na miejscu potężnego pożaru. Zapewnił, że pogorzelcy nie zostaną bez pomocy

 

Z uwagi na zwartą zabudowę, częściowo drewnianą, Nowa Biała jest często doświadczana dużymi pożarami. W maju 2009 r. spłonęło dziewięć stodół, we wrześniu 2010 r. ogień objął kilka zabudowań gospodarczych, a w styczniu 2018 r. pożar pochłonął sześć drewnianych zabudowań gospodarczych. Sobotni pożar był największy od 30 lat. Ogień uszkodził 25 domów, w których mieszkało 27 rodzin - ok. 110 osób i blisko 50 obiektów gospodarczych, które w większość doszczętnie spłonęły.

Pomoc pogożelcom

- Nasi mieszkańcy stracili dobytek całego życia. Rozmawiałam z nimi. Wszyscy byli w szoku. Dzisiaj troszeczkę emocje opadły, ale wszyscy są zrozpaczeni - opowiadała sołtys Nowej Białej. Węglarz przekonywała, że społeczność lokalna bardzo się angażuję w pomoc poszkodowanym. - Ludzie nie czekają, tylko po prostu pomagają w czym tylko mogą - mówiła.

 

Oprócz zbiórek potrzebnych rzeczy, Urząd Gminy Nowy Targ uruchomił specjalne konto bankowe dla pogorzelców z Nowej Białej: 53 1540 1115 2043 6050 1844 0001. Ofiarodawcy powinni wpisać w tytuł przelewu "darowizna dla poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej".

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie