Japonia. Pierwsze zakażenie koronawirusem wśród ekip przybywających na igrzyska

Świat
Japonia. Pierwsze zakażenie koronawirusem wśród ekip przybywających na igrzyska
Pixabay/ EarthTrip
Komitet organizacyjny pokazał w niedzielę dziennikarzom wioskę olimpijską, w której na czas Igrzysk zamieszkać ma około 18 tys. sportowców i członków ekip

Japońskie władze informują o pierwszym wykrytym zakażeniu koronawirusem wśród ekip sportowych przybywających na Igrzyska w Tokio. Dodatni wynik testu po wjeździe do Japonii miał członek ekipy narodowej z Ugandy – podał dziennik "Asahi Shimbun".

Wszystkich dziewięciu członków ugandyjskiej ekipy przyjęło przed wylotem do Japonii dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca - przekazał „Asahi Shimbun”, powołując się na japoński rząd.

Wynik niejednoznaczny

Wszyscy przedstawili również zaświadczenia o ujemnych wynikach badań wykonanych przed wylotem z Ugandy. Na lotnisku Narita w pobliżu Tokio poddano ich testom antygenowym i w przypadku jednego członka ekipy wynik był niejednoznaczny. Następnie test PCR potwierdził u niego zakażenie i według agencji Kyodo nie został on wpuszczony do Japonii.

 

ZOBACZ: Igrzyska w Tokio. Naukowcy: mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania koronawirusa

 

W ugandyjskiej ekipie jest bokser, ciężarowiec, pływak i trenerzy – pisze „Asahi Shimbun”. Zespól z afrykańskiego kraju przybył do Japonii jako drugi, po australijskiej drużynie softballu.

Igrzyska przyczynią się do wzrostu zakażeń?

Tymczasem 86 proc. Japończyków obawia się, że Igrzyska doprowadzą do ponownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Tokio, a ponad 30 proc. opowiada się za odwołaniem zawodów – wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Kyodo.

 

Komitet organizacyjny pokazał w niedzielę dziennikarzom wioskę olimpijską, w której na czas Igrzysk zamieszkać ma około 18 tys. sportowców i członków ekip. W wiosce stosowane mają być surowe reguły przeciwepidemiczne, między innymi zakaz spożywania alkoholu poza pokojami.

 

ZOBACZ: Euro 2020. Burmistrz Monachium chce podświetlenia stadionu w kolorach tęczy na mecz Niemcy-Węgry

 

Zerwano również z tradycją i sportowcom nie będą rozdawane prezerwatywy w czasie Igrzysk, lecz dopiero, gdy będą opuszczać Japonię. Według organizatorów prezerwatywy rozdawano od Igrzysk w Seulu w 1988 roku, by promować wiedzę na temat zapobiegania zakażeniom wirusem HIV.

Kibice na trybunach

Miejscowi kibice w ograniczonej liczbie pojawią się na trybunach podczas igrzysk w Tokio - ogłosili organizatorzy. Jak podali, na każdy obiekt zostanie wpuszczonych maksymalnie 10 000 widzów lub zapełnionych zostanie 50 procent pojemności trybun.

 

Jednocześnie w oświadczeniu organizatorów zaznaczono, że liczba widzów może zostać zredukowana na bazie sytuacji dotyczącej stanu wyjątkowego po 12 lipca.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie