Igrzyska w Tokio. Sportowcy będą codziennie testowani na Covid-19

Świat
Igrzyska w Tokio. Sportowcy będą codziennie testowani na Covid-19
PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się w dniach 23 lipca – 8 sierpnia 2021

Wszyscy uczestnicy igrzysk będą codziennie poddawani testom na Covid-19, choć początkowo zakładano, że będą się one odbywały się co cztery dni. Decyzję komitetu organizacyjnego przekazano Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu (MKOl), który ma odpowiadać za jej przestrzeganie.

W środę podczas posiedzenia komitetu organizacyjnego ustalono także, że uczestnicy zawodów będą musieli przejść dwa testy na obecność koronawirusa przed przybyciem do Japonii.

 

ZOBACZ: Stan wyjątkowy w Japonii. Trzy miesiące przed Igrzyskami

 

Główny doradca medyczny japońskiego rządu Shigeru Omi zaapelował, aby jak najszybciej omówić sytuację związaną z rozwojem infekcji w samym Tokio i kilku innych departamentach oraz ocenić wydolność systemu opieki szpitalnej, który jest na granicy skuteczności.

 

Kibice na trybunach?

 

Potwierdzono także, że ostateczna decyzja o tym, czy japońscy kibice będą mogli przebywać na trybunach podczas igrzysk olimpijskich w Tokio zapadnie dopiero w czerwcu. Jak stwierdzono, została ona na razie odroczona, gdyż "pandemia Covid-19 stale się rozszerza".

 

ZOBACZ: Tokio 2020. Problemy Japonii przed igrzyskami. Czwarta fala pandemii i niskie tempo szczepień

 

Prezydent Tokio Seiko Hashimoto przyznał, że zależy mu na obecności kibiców na trybunach, ale zdaje sobie sprawę, że może to być "bardzo trudne".

 

- Naszym celem jest oczywiście goszczenie fanów sportu, ale ze względu na konieczność walki z wirusem nie wolno nam w żaden sposób przeciążać służb medycznych, które dodatkowo będą musiały się zajmować ludźmi na trybunach - powiedział Hashimoto.

 

Już wcześniej podjęto decyzję o zakazie przyjazdu do Japonii kibiców z zagranicy. Od niedzieli Tokio i trzy inne departamenty Japonii zostały objęte trzecim stopniem stanu wyjątkowego, który przewiduje całkowity zakaz organizacji m.in. imprez sportowych.

 

Ograniczenia sportowców

 

Sportowców rywalizujących w zbliżających się igrzyskach w Tokio czeka mnóstwo ograniczeń. Zgodnie z najnowszą wersją olimpijskiego poradnika nie będą mogli chodzić do sklepów, restauracji czy zwiedzać miasta, za to praktycznie nie będą się rozstawać z maseczkami.

 

Przestrzeganie zasad higieny oraz ograniczanie kontaktów to absolutna podstawa. Uczestników igrzysk czeka funkcjonowanie w swoistej "bańce".

 

Z publicznego transportu będą mogli korzystać dopiero po 14 dniach pobytu w Japonii. Wcześniej mogą się przemieszczać tylko przy użyciu pojazdów przygotowanych przez organizatorów.

 

Zakazane zostało chodzenie do sklepów, restauracji, klubów fitness oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych. Kwestia posiłków również została uregulowana - jeść będzie można tylko w wyznaczonych miejscach w hotelach oraz w swoich pokojach.

 

Bez szczepień, ale z maseczkami

 

Maseczkę będzie można zdjąć tylko na czas zawodów, treningu, jedzenia i picia, spania oraz krótkich - ograniczonych do 90 sekund - wywiadów z przedstawicielami mediów. Dziennikarze w ich trakcie muszą jednak mieć założone maseczki.

 

Ostateczna wersja poradnika spodziewana jest w czerwcu. Za nieprzestrzeganie zawartych w nim zasad grozi odebranie akredytacji.

 

W środę poinformowano także, że wszyscy uczestnicy igrzysk będą codziennie poddawani testom na COVID-19. Dwa testy na obecność koronawirusa będą musieli przejść jeszcze przed przybyciem do Japonii, ale za to nie będzie ich obowiązywała kwarantanna.

 

Nie będą wymagane szczepienia, gdyż - jak podkreślono - nie wszystkie kraje mają do nich odpowiednio dobry dostęp.

 

Niechętni igrzyskom

 

Wszystkie te środki bezpieczeństwa mają uspokoić Japończyków, którzy są niechętni igrzyskom.

 

Większość jest za ich odwołaniem bądź kolejną zmianą terminu. Jednak rząd i Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) na razie nie biorą takiego rozwiązania pod uwagę.

 

- MKOl jest w pełni zaangażowany w pomyślne i bezpieczne przeprowadzenie igrzysk olimpijskich oraz paraolimpijskich. Jesteśmy za wprowadzeniem reżimu sanitarnego, który zapewni wszystkim bezpieczeństwo - powiedział szef MKOl Thomas Bach.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie