Błaszczak: państwa Grupy Wyszehradzkiej wrażliwe na zagrożenia

Polska
Błaszczak: państwa Grupy Wyszehradzkiej wrażliwe na zagrożenia
Polsat News
W poniedziałek w Elblągu szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w spotkaniu szefów resortów obrony państw V4.

Kraje Grupy Wyszehradzkiej są wrażliwe na zagrożenia dotyczące całej wspólny - UE i NATO, te płynące ze Wschodu, ale też z Południa i Północy - powiedział w poniedziałek w Elblągu szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu szefów resortów obrony państw V4.

Na briefingu prasowym po spotkaniu ministrów obrony Polski, Węgier, Czech i Słowacji, Błaszczak powiedział, że znajdujące się w Elblągu dowództwo Wielonarodowej Dywizja Północny Wschód jest ważnym miejscem współpracy państw V4 w dziedzinie obronności.

 

- Chciałabym podkreślić, że jesteśmy wrażliwi, jeśli chodzi o zagrożenia dotyczące całej wspólnoty, Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy zgodni, że (strategia) 360 stopni to jest ten punkt, z którym wszyscy się zgadzamy. Jesteśmy świadomi zagrożeń ze Wschodu, ale także z Południa - tu szczególnie sprawa Bałkanów Zachodnich i zagrożeń związanych z kryzysami migracyjnymi - mówił Błaszczak.

 

ZOBACZ: Morawiecki: Grupa Wyszehradzka rekomenduje sankcje za "de facto porwanie samolotu"

 

Jak zaznaczył, kraje V4 są też wrażliwe na wyzwania płynące z Północy.

 

WIDEO - Szef MON: jesteśmy świadomi zagrożeń ze Wschodu

 

 

Szef MON poinformował, że dyskusja ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej dotyczyła m.in. przygotowań do pełnienia dyżuru bojowego w ramach Europejskiej Grupy Bojowej w 2023 r.

 

- To będzie trzeci dyżur grupy bojowej złożonej z państw tworzących Grupę Wyszehradzką - zaznaczył Błaszczak. Wskazał, że ministrowie dyskutowali też o ostatnim szczycie NATO w Brukseli i zgodzili się co do wagi podejmowanych w czasie tego szczytu kwestii i co do oceny tego posiedzenia.

hlk/Polsat News/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie