Morawiecki: Grupa Wyszehradzka rekomenduje sankcje za "de facto porwanie samolotu"

Świat
Morawiecki: Grupa Wyszehradzka rekomenduje sankcje za "de facto porwanie samolotu"
Polsat News
Mateusz Morawiecki wśród sanckji wymienia zakaz przylotu do państwo UE dla osób zamieszanych w "zaszantażowanie" samolotu linii Ryanair.

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu przywódców Grupy Wyszehradzkiej przed szczytem w Brukseli powiedział, że białoruska przestrzeń powietrzna rodzi zagrożenia dawno niewidziane w tej części Europy" i powinna być omijana. - Będziemy z całą mocą walczyć, by osoby, które są zamieszane w to porwanie samolotu dostały zakaz przylotu na terytorium państw UE - powiedział szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki po konsultacjach z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej powiedział, że incydent z zatrzymaniem w Mińsku to "akt terroryzmu państwowego".

"Narażone życie ponad 150 osób"

- Doszło do facto do aktu terroryzmu państwowego i do przymusowego lądowania samolotu w Mińsku. Wszystko to po to, żeby jednego z działaczy opozycji demokratycznej pana Ramana Pratasiewicza aresztować. I dlatego na Radzie Europejskiej będziemy się domagali zdecydowanych działań w tym obszarze, aby doprowadzić do jego uwolnienia - powiedział Mateusz Morawiecki.

 

Wśród sankcji ma być omijanie przestrzeni powietrznej Białorusi przez samoloty linii z państw Wspólnoty.

 

ZOBACZ: Merkel: tłumaczenia ws. przymusowego lądowania samolotu Ryanaira są niewiarygodne

 

- Z jednej strony będziemy zalecać omijanie nieba białoruskiego jako przestrzeni powietrznej, która rodzi zagrożenia dawno niewidziane w tej części Europy - powiedział Morawiecki. - Przychodzą na myśl najgorsze praktyki jak te z lat 80. z zestrzeleniem koreańskiego samolotu. Także i tutaj narażone zostało życie ponad 150 osób po to, żeby przeprowadzić swój polityczny plan wiążący się z dalszą opresją przeciwko społeczeństwu białoruskiemu - powiedział szef polskiego rządu w Brukseli.

 

WIDEO - Premier o decyzji Grupy Wyszehradzkiej ws. sankcji dla Białorusi

  

Morawiecki: "De facto porwanie samolotu"

- Z całą mocą będziemy również walczyć o to, żeby osoby, które są zamieszane w to de facto porwanie czy zaszantażowanie samolotu lecącego z Aten do Wilna były objęte sankcjami i zakazem przylotu na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział prezes Rady Ministrów przed spotkaniem Rady Europejskiej.

hlk/sgo/Polsat News/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie