Uratowali Polaków z tonącej łodzi. Amerykanie odznaczeni przez Andrzeja Dudę

Świat
Uratowali Polaków z tonącej łodzi. Amerykanie odznaczeni przez Andrzeja Dudę
Twitter/Adrian Kubicki /Archiwum

Dwoje Amerykanów, Del Olsen i Gail Yando, odebrało we wtorek w Nowym Jorku Medal za Ofiarność i Odwagę, który przyznał im prezydent Andrzej Duda. Uroczystość odbyła się w polskim konsulacie w trakcie spotkania z uczestnikami batalii z Covid-19.

19 października 2019 roku para żeglująca katamaranem na Atlantyku natrafiła niedaleko Nowego Jorku na tonącą łódź z czterema Polakami. Del Olsen i Gail Yando natychmiast pospieszyli im z pomocą.

 

Olsen opisał w krótkim wystąpieniu przebieg akcji ratunkowej. Mówił, że czytał niegdyś o ogromnej bliskości uratowanego i tego, który go uratował, ale nie zdawał sobie nigdy sprawy jaką silną to rodzi więź, o czym można się przekonać dopiero wówczas jak się to samemu przeżyje.

"To nasz obowiązek"

- Jest naszym obowiązkiem, aby chronić życie ludzkie, aby pomagać w potrzebie - zaznaczył. Jak dodał, nie wyobraża sobie, aby ktoś znajdujący się na morzu tego nie uczynił.

 

ZOBACZ: Odznaczany za zasługi dla miasta, mieszka w ruderze. "Oficyna nie powinna już stać"

 

Medal za Ofiarność i Odwagę prezydent RP przyznaje osobom, które niosły pomoc innym ludziom, narażając przy tym swoje życie. Odznaczenie wręczył amerykańskim żeglarzom konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

 

Uroczystość miała miejsce podczas wydarzenia "Thank you for your service" (dziękuję za waszą służbę), które konsulat przygotował wspólnie z polonijną organizacją "Medicus". Wzięli w nim udział zaproszeni lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz nowojorscy policjanci i strażacy.

 

 

Jak podkreślił konsul był to wyraz wdzięczności za ich pracę, narażanie zdrowia i życia "na służbie, która w ostatnich miesiącach – z racji panującej pandemii Covid-19 – stała się jeszcze trudniejsza".

 

ZOBACZ: Prezydent odznaczył pośmiertnie bohatera z Brzezin. "Nie pozostał obojętny"

 

- Chcemy podziękować lekarzom, pielęgniarkom, policjantom, strażakom, wszystkim służbom mundurowym i medycznym, których poświęcenie i oddanie dla mieszkańców Nowego Jorku jest niezrównane, szczególnie w dobie pandemii Covid-19. Jako Polacy mieszkający w Nowym Jorku, ale także jako mieszkańcy tego niezwykłego miasta, mamy wobec was szczególne zobowiązanie i dziękujemy za waszą służbę - powiedział Kubicki.

dk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie