Szef Biura Polityki Międzynarodowej o sprawie Poczobuta: będą kolejne kroki

Polska
Szef Biura Polityki Międzynarodowej o sprawie Poczobuta: będą kolejne kroki
Bladyniec / CC-by-SA / Commons
Szczerski: Kreml wbija klin między bratnie narody

W sprawie przetrzymywanego w areszcie działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta będą kolejne kroki podejmowane przez prezydenta - zapewniał w czwartek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

Podczas czwartkowej gali "Nagrody Prometejskiej im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego" portalu niezalezna.pl. Szczerski zapytany o represje wobec przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi ocenił, że jest to "inteligentna próba Kremla wbicia klina między bratnie narody". "Próbuje się skłócić Polaków i Białorusinów, gdzie nie ma do tego żadnych podstaw" - mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Zagranicznej.

Szczerski: represje wynikają z politycznych dyrektyw

Zdaniem Szczerskiego represje te wynikają z politycznych dyrektyw. Jednocześnie zapewniał o wsparciu Polaków na Białorusi przez polskie władze.

 

Szef Biura Polityki Międzynarodowej odniósł się również do przyjazdu do Polski 25 maja działaczek mniejszości polskiej: Ireny Biernackiej, Marii Tiszkowskiej i Anny Paniszewy, które na Białorusi były przetrzymywane w areszcie. - Jestem bardzo szczęśliwy, że panie jesteście z nami. Chcę jasno powiedzieć - proszę nie wierzyć w żadne fałszywe narracje, jakie państwu się dzisiaj opowiada przez Mińsk o tym, jak wyglądało, jak to się wszystko działo - mówił Szczerski.

 

ZOBACZ: Biełsat: Poczobutowi postawiono zarzuty karne

 

Zastrzegł, że wszystkie działania prowadzone w tej sprawie przez polskie władze są objęte klauzulą tajności. - Kiedyś to wszystko powiemy, ale dzisiaj tego nie możemy mówić, ale proszę nie wierzyć w nic, co na ten temat jest mówione przez propagandę obcą, bo to wszystko wyglądało inaczej i było działaniem, które miało na celu ratowanie państwa - mówił Szczerski.

Andrzej Poczobut ciągle w areszcie

W areszcie wciąż przebywają wciąż: szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys oraz działacz Związku Andrzej Poczobut.

 

- W sprawie pana Poczobuta będą kolejne kroki podejmowane przez pana prezydenta, dlatego że nie zostawimy go w takim stanie, w jakim jest dzisiaj - powiedział szef prezydenckiego BPM. - Próbujemy robić wszystko, także na arenie międzynarodowej. W niedługim czasie będą kolejne działania, które mają jakoś też jego los poprawić - dodał Szczerski.

 

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy poinformowało na początku czerwca, że Andrzej Poczobut, który przetrzymywany jest w areszcie w Żodzino pod Mińskiem, zachorował na COVID-19.

 

ZOBACZ: Biełsat: Poczobutowi postawiono zarzuty karne

 

Aresztowanie Borys, Poczobuta, Tiszkowskiej, Biernackiej i Paniszewej było efektem represji wymierzonych w przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi i Związku Polaków na Białorusi ze strony reżimu Alaksandara Łukaszenki. O uwolnienie przedstawicieli ZPB apelowali przedstawiciele państw UE, a także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Działania władz w Mińsku wobec mniejszości polskiej były powodem zapowiedzi kolejnej tury sankcji, które UE ma nałożyć na białoruskie władze.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie