Katowice. Inwazja larw biedronki azjatyckiej. Mogą być groźne

Polska
Katowice. Inwazja larw biedronki azjatyckiej. Mogą być groźne
KZGM w Katowicach/Pexels, Skyler Ewing
Larwy biedronki azjatyckiej opanowały miejsce zabaw dzieci

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach zamknął tymczasowo placów zabaw oraz jedno z miejsc wypoczynku w mieście. Powodem jest inwazja larw biedronki azjatyckiej. Przed kontaktem z tymi owadami od kilku lat ostrzegają lekarze. Szczególnie narażeni są alergicy. Niewielkie ugryzienie może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

O zamknięciu placu zabaw i strefy wypoczynku przy ul. Dunikowskiego, Okrzei w Katowicach zakład poinformował w środę. Pracownicy instytucji są w trakcie konsultacji z odpowiednimi służbami, by jak najszybciej rozwiązać ten problem.

 

W czwartek przed południem urzędnicy przekazali, że rozpoczęła się walka z "inwazją" owadów, w którą zaangażowano strażaków. 

 

Biedronki, które gryzą

Biedronka azjatycka nie jest tak przyjazna jak dobrze znana nad Wisłą biedronka siedmiokropka. Gatunek Harmonia axyridis w Polsce uznawany jest za gatunek inwazyjny. Owady gryzą i mogą być niebezpieczne. Po praz pierwszy pojawiły się w naszym kraju w 2006 roku.

 

Nazywane są też jest też arlekinami, od swojej angielskiej nazwy - Harlequin ladybird.

 

KZGM w Katowicach jest w trakcie konsultacji z odpowiednimi służbamiKZGM w Katowicach
KZGM w Katowicach jest w trakcie konsultacji z odpowiednimi służbami

 

Przed kontaktem z tymi owadami od kilku lat ostrzegają lekarze. Szczególnie narażeni są alergicy. Niewielkie ugryzienie może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Dodatkowo owad w swoim jadzie wydziela toksynę, której substancje są drażniące dla oczu. 

 

ZOBACZ: Próba przemytu... mrówek. Owady trafiły na kwarantannę

 

Obecności biedronek w Polsce sprzyja pogoda i wysokie temperatury. W kolejnych letnich miesiącach możemy spodziewać się w kraju kolejnych inwazji.

an/ml//polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie