Jemen: publiczna egzekucja morderców dzieci w Sanie

Świat
Jemen: publiczna egzekucja morderców dzieci w Sanie
PAP/EPA/YAHYA ARHAB
Publiczna egzekucja. Na zdjęciu 40-letni Ali al-Naami

Trzech mężczyzn, których uznano za winnych morderstw dzieci, zostało publicznie straconych na jednym z placów w Sanie, stolicy Jemenu. Każdy ze skazańców był zmuszony do położenia się na kocu. Następnie żołnierz oddawał mu strzał w plecy z bliskiej odległości. Wyroki wykonywano w obecności setek gapiów - większość nagrywała zdarzenie telefonami.

Egzekucję wykonały władze Huti. Szyiccy rebelianci kontrolują stolicę Jemenu oraz większość obszarów na zachodzie kraju.

 

Wśród skazańców był 40-letni Ali al-Naami. Mężczyzna został przez sąd uznany winnym morderstwa swoich trzech córek wieku 7, 12 i 14 lat. Al-Naami miał utopić je w zbiorniku na wodę, gdy matka dzieci wyszła z domu po kłótni.

 

ZOBACZ: Zmarła na zawał przed egzekucją. Strażnicy powiesili ciało

 

Pozostali dwaj mężczyźni to 38-letni Abdullah Al-Makhali i 33-letni Mohammed Arman. Według władz byli odpowiedzialni za gwałt i morderstwo 8-letniego chłopca.

Abdullah Al-MakhaliEPA/YAHYA ARHAB
Abdullah Al-Makhali

Każda z wykonanych egzekucji przebiegała w podobny sposób. Do leżącego na ziemi mężczyzny podchodził żołnierz z karabinem AK-47, czyli kałasznikowem. Po chwili oddawał strzał w plecy skazanego. Śmierć stwierdzał obecny na miejscu lekarz. Po potwierdzeniu zgonu ciało zawijano w koce i wynoszono do ciężarówek stojących przy placu.

 

Lekarze sprawdzają stan Mohammeda ArmanaPAP/EPA/YAHYA ARHAB
Lekarze sprawdzają stan Mohammeda Armana

Kraj w chaosie

Media informują, że to pierwsza publiczna egzekucja w Sanie od sierpnia 2018 r. Wówczas rebelianci Huti zastrzelili trzech mężczyzn, którzy zabili i zgwałcili dziecko. Ich ciała powieszono na dźwigu.

 

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku. Międzynarodowa koalicja krajów, gdzie dominują sunnici: Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a której przewodzi Arabia Saudyjska, od 2015 r. walczy w Jemenie ze wspieranymi przez Iran Huti. Celem koalicji jest przywrócenie jurysdykcji legalnych władz na całym terytorium Jemenu. Szyiccy rebelianci Huti kontrolują terytoria na północy i zachodzie kraju.

 

Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 r. tysiące ofiar i wywołała jeden z "największych kryzysów humanitarnych na świecie".

bas / Polsatnews.pl / PAP / Daily Mail
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie