Sprawa Lisy Montgomery. Pierwsza egzekucja kobiety w USA od 1953 roku

Świat
Sprawa Lisy Montgomery. Pierwsza egzekucja kobiety w USA od 1953 roku
Public Domain
Lisa Montgomery została skazana w 2007 roku za porwanie i uduszenie kobiety będącej w dziewiątym miesiącu ciąży

Amerykanka Lisa Montgomery została w środę stracona za pomocą zastrzyku z trucizną za zabójstwo ciężarnej kobiety w 2004 roku. Była to pierwsza egzekucja kobiety w USA na szczeblu federalnym od 1953 roku.

Egzekucja pierwotnie planowana na wtorek odbyła się w środę niedługo po północy czasu lokalnego w więzieniu w Terre Haute w stanie Indiana.

 

ZOBACZ: Zabiła ciężarną kobietę. Sąd w USA wstrzymał egzekucję Lisy Montgomery

 

Kobiecie podano śmiertelną dawkę pentobarbitalu, środka stosowanego jako lek uspokajający i nasenny. Jak pisze agencja AP, Montgomery nie skorzystała z możliwości wypowiedzenia ostatnich słów. Po wstrzyknięciu trucizny zamknęła oczy; po kilku minutach jej ciało doznało konwulsji, po czym przestało się ruszać.

 

Egzekucję przeprowadzono mimo apelów prawników skazanej domagających się wstrzymania wykonania wyroku ze względu na chorobę psychiczną kobiety i uszkodzenie mózgu. Sądy niższych instancji przychyliły w poniedziałek się do wniosku, jednak ich decyzję unieważnił Sąd Najwyższy w odpowiedzi na skargę ministerstwa sprawiedliwości.

Zamordowała kobietę i zabrała jej dziecko 

Lisa Montgomery została skazana w 2007 roku za porwanie i uduszenie kobiety będącej w dziewiątym miesiącu ciąży. Montgomery wycięła potem żywe dziecko z łona zabitej i przedstawiała je innym jako swoje. Dziecko żyje do dzisiaj.

 

ZOBACZ: Rosja: niania-morderczyni przyznała się do winy

 

Prawnicy kobiety w ubiegłym tygodniu zwrócili się do prezydenta Donalda Trumpa z wnioskiem o zmianę wyroku na dożywocie, wskazując m.in. na traumatyczne doświadczenia skazanej, która miała być wykorzystywana i gwałcona przez ojca i jego kolegów.

17 kar śmierci w 2020r.

Administracja Trumpa w tym roku zniosła obowiązujące od 2003 roku moratorium na wykonywanie federalnych wyroków kary śmierci. Prezydent-elekt Joe Biden w swej kampanii wyborczej obiecał powrót do moratorium na wyroki federalne i wprowadzenie zachęt dla władz stanowych, by zrezygnowały z egzekucji skazanych.

 

ZOBACZ: Kara śmierci za zabicie 19 niepełnosprawnych osób

 

W 2020 roku w USA karę śmierci wykonano 17 razy, z czego 10 to egzekucje federalne. To największa liczba egzekucji na szczeblu centralnym od XIX wieku. We wtorek sąd federalny w Waszyngtonie zdecydował o wstrzymaniu dwóch federalnych egzekucji ze względu na zainfekowanie skazanych koronawirusem.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie