Wielka Brytania: Kilo kokainy w pudełku Lego. Nietypowy "prezent" trafił do dziecka

Świat
Wielka Brytania: Kilo kokainy w pudełku Lego. Nietypowy "prezent" trafił do dziecka
pixabay/Efraimstochter
Zamiast klocków chłopiec dostał kokainę

Dwaj byli żołnierze brytyjskiej piechoty morskiej wymyślili sposób na niemal niewykrywalny przemyt narkotyków z Holandii. Zawiniątka z kokainą ukrywali w pudełkach klocków Lego, następnie wysyłali paczki kurierem na zaufane adresy w Wielkiej Brytanii. Proceder został wykryty, gdy jedna z przesyłek zupełnym przypadkiem trafiła... na przyjęcie urodzinowe małego chłopca.

Jack Jones i Isaac Rasmussen to byli żołnierze, wieloletni przyjaciele. Po służbie w Royal Marines mężczyźni postanowili wspólnie zrealizować marzenia o bogactwie. Ich pomysłem na zarobienie milionów było przeszmuglowanie 18 kilo kokainy z Holandii. W czerwcu 2020 r. paczki po Lego wysłali pod kilka adresów - m.in. do swoich własnych domów i do partnera w zbrodni, 43-letniego Paula Jonesa.

 

ZOBACZ: Warszawa. 160 kg kokainy w bananach sprzedanych do znanej sieci sklepów

 

Przestępcy nie przewidzieli jednak, że kurier zadzwoni do drzwi domu Rasmussena w Whiston akurat wtedy, gdy tego nie będzie na miejscu. Kolejnym nieprzewidzianym zachowaniem było to, że kurier postanowi zostawić przesyłkę u sąsiadki mężczyzny z prośbą, by ta przekazała mu paczkę.

Kilo kokainy

Kobieta zapewniała, że przez kolejne tygodnie próbowała zwrócić paczkę właścicielowi. Każde z podejść kończyło się fiaskiem, a właściciela wciąż nie było w domu. Ostatecznie sąsiadka dała za wygraną i odpakowała przesyłkę. Okazało się, że to pudełko klocków Lego, a konkretnie zestaw z wozem strażackim. Kobieta postanowiła przekazać go partnerce swojego syna, która szukała prezentu na urodziny dziecka koleżanki.

 

Gdy przyjaciółka otworzyła pudełko, zamiast klocków znalazła w środku zawiniątko. Policyjne badania potwierdziły, że chłopiec dostał na urodziny... kilogram kokainy.

 

Funkcjonariusze zatrzymali Rasmussena i Jacka Jonesa. Paul Jones, który miał odebrać 8 przesyłek został z kolei zatrzymany przez policję na gorącym uczynku. Paczki przyszły do mężczyzny, gdy funkcjonariusze przeszukiwali jego dom w poszukiwaniu marihuany.

Wszyscy winni

Policja oszacowała wartość całego przejętego ładunku na 1 mln 800 tys. funtów.

 

ZOBACZ: Holandia. Celnicy znaleźli i przejęli 700 kg kokainy ukrytej w bananach

 

Wszyscy mężczyźni zostali uznani za winnych przemytu i rozprowadzania narkotyków, a w ostatni wtorek poznali wysokość kar - Jack Jones został skazany na 16,5 roku więzienia, Isaac Rasmussen na 10 lat, a Paul Jones - na 7,5 roku pozbawienia wolności.

 

- Pozwoliłeś, by twój dom stał się strefą do dostarczania paczek z narkotykami. Jedna z nich została przypadkowo przekazana małemu dziecku. Naraziło to jego zdrowie i życie - zwracał się do Rasmussena prowadzący sprawę sędzia Stuart Driver.

bas/zdr/ml//The Guardian/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie