Pierwszy Krajowy Plan Odbudowy zatwierdzony. Pieniądze jeszcze w lipcu

Świat
Pierwszy Krajowy Plan Odbudowy zatwierdzony. Pieniądze jeszcze w lipcu
PAP/EPA/TIAGO PETINGA
Pieniądze mają trafić do Portugalii jeszcze w lipcu

Komisja Europejska zatwierdziła w środę portugalski program odbudowy gospodarczej po koronakryzysie. W uroczystości inauguracji pierwszego tego rodzaju planu w UE wzięła udział przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Podczas środowej ceremonii w Lizbonie szefowa KE zapewniła, że pierwsze unijne środki dotrą do rządu Antonia Costy jeszcze w lipcu.

 

- Wierzę, że reformy i przedsięwzięcia zawarte w tym planie pozwolą Portugalii wyjść z kryzysu, spowodowanego przez COVID-19, silniejszą, odporniejszą i lepiej przygotowaną na przyszłość - powiedziała von der Leyen, przypominając, że dokument ten był pierwszym, jaki otrzymała KE od państwa członkowskiego UE.

Poprawa kondycji w interesie brukseli

Von der Leyen wskazała, że Komisji zależy na jak najszybszym wsparciu Lizbony środkami na odbudowę gospodarczą. Podkreśliła, że poprawa kondycji portugalskich finansów leży również w interesie Brukseli.

 

ZOBACZ: Czy KPO to jedyny układ między Lewicą a PiS? Zandberg komentuje

 

- Powodzenie Portugalii w tym przedsięwzięciu będzie jednocześnie sukcesem (całej) Unii Europejskiej - powiedziała przewodnicząca KE, określając plan odbudowy przedstawiony przez rząd Costy jako "bardzo ambitny", a zarazem będący "wyjątkową odpowiedzią" na pandemię.

 

W ramach planu odbudowy Portugalia do 2026 r. otrzyma 16,6 mld euro, z czego 13,9 mld euro stanowić będą środki z bezzwrotnych subsydiów, a 2,7 mld euro kredyty.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie