Kukiz: jeżeli będą realizowane moje postulaty, będę głosował, jak sobie PiS zażyczy

Polska
Kukiz: jeżeli będą realizowane moje postulaty, będę głosował, jak sobie PiS zażyczy
Polsat News
Paweł Kukiz, lider Kukiz'15-Demokracji Bezpośredniej

- Jeżeli będą realizowane moje postulaty, będę głosował tak, jak sobie Prawo i Sprawiedliwość zażyczy - powiedział Paweł Kukiz, lider Kukiz'15-Demokracji Bezpośredniej, który w poniedziałek wystąpi wspólnie z Jarosławem Kaczyńskim.

- Gdyby nie doszło do takich zawirowań w Zjednoczonej Prawicy, wielce prawdopodobne, że nie byłbym w stanie żadnego z tych postulatów osiągnąć. 8 lat w parlamencie musiałbym uznać za stracone. 8 lat życia" - argumentował polityk w RMF FM. 

 

W poniedziałek odbędzie się wspólne wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera Kukiz'15-Demokracji Bezpośredniej Pawła Kukiza - zapowiedziała w piątek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

 

ZOBACZ: Kukiz: nie wykluczam startu z list PiS

 

Wystąpienie ma dotyczyć umowy o współpracy programowej PiS i Kukiz'15. Porozumienie to efekt wielu spotkań, z których ostatnie, w którym uczestniczyli Kaczyński i Kukiz, odbyło się 31 maja w KPRM.

Na czym miałoby polegać porozumienie?

Politycy Kukiz'15 od wielu miesięcy rozmawiali z PiS na temat porozumienia programowego, które miałoby polegać na wzajemnym wspieraniu swoich projektów ustaw. Kukizowi zależy m.in. na tym, aby wprowadzić do polskiego porządku prawnego instytucję sędziów pokoju, tzw ustawę antykorupcyjną oraz rozpocząć prace nad wprowadzeniem w Polsce ordynacji mieszanej w wyborach do Sejmu.

 

W pierwszych dniach czerwca do Sejmu złożony został pierwszy wspólny projekt PiS i Kukiz'15 tzw. ustawy antykorupcyjnej. Proponowane rozwiązania nowelizują szereg ustaw, m.in. Kodeks karny, ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawę o partiach politycznych oraz ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Ich głównym celem jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję.

msl/PAP/RMF FM
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie