Abp Gądecki podziękował premierowi za złagodzenie restrykcji

Polska
Abp Gądecki podziękował premierowi za złagodzenie restrykcji
PAP/Marek Zakrzewski
Przewodniczący KEP podziękował premierowi za złagodzenie obostrzeń w kościołach

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję o złagodzeniu obostrzeń dotyczących liczby wiernych w kościołach i w innych miejscach kultu. Rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak, skomentował luzowanie obostrzeń w kościołach jako "krok w dobrą stronę".

"Po niełatwych miesiącach bardzo ograniczonej możliwości udziału w nabożeństwach religijnych decyzja ta była oczekiwana przez miliony wiernych w całej Polsce" – napisał przewodniczący KEP w liście do premiera, przekazanym w czwartek PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

 

"Ufam, że najbliższy czas przyniesie całkowite zniesienie obostrzeń sanitarnych w wymiarze społecznym i gospodarczym, a sytuacja epidemiczna w naszej ojczyźnie wróci do normy" – podkreślił abp Gądecki.

 

ZOBACZ: Eksperci KEP: decyzja o szczepieniu na Covid-19 należy do sumienia każdego człowieka

 

Złożył także podziękowania wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w walkę z pandemią. "Polecam Bogu zmarłych, którzy przegrali walkę z chorobą, prosząc dla nich o życie wieczne" – napisał przewodniczący KEP.

Rzecznik KEP: złagodzenie restrykcji w kościołach to krok w dobrą stronę

Złagodzenie ograniczeń sanitarnych w kościołach i w budynkach sprawowania kultu religijnego to krok w dobrą stronę. Dzięki temu więcej wiernych będzie uczestniczyć w mszy św. ‒ powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

 

Wyraził nadzieję, że nowa sytuacja ożywi życie sakramentalne w parafiach i przyczyni się do rozwoju nowych inicjatyw duszpasterskich.

 

‒ Złagodzenie dotychczasowych ograniczeń w kościołach do 50 proc. wszystkich miejsc oraz fakt, że do tego limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione, to krok w dobrą stronę ‒ podkreślił rzecznik KEP. Zaznaczył też, że decyzja premiera "umożliwi pozytywną zmianę w życiu religijnym katolików w Polsce".

"Duże prawdopodobieństwo, że dotychczasowe dyspensy zostaną zniesione"

W związku z obowiązującymi dotychczas limitami (jedna osoba na 15 mkw.), w wielu miejscach w Polsce wierni nie mieli możliwości swobodnego udziału w mszy św. Dotyczyło to zwłaszcza świątyń o mniejszej powierzchni. Z tego powodu biskupi diecezjalni wydali odpowiednie dyspensy zwalniające wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii, zachęcają jednak do uczestnictwa w transmisjach telewizyjnych i internetowych.

 

ZOBACZ: Luzowanie obostrzeń. Zmiany w kościołach, hotelach i restauracjach. Limity nie dla zaszczepionych

 

‒ Wobec nowych regulacji zmniejszających ograniczenia jest duże prawdopodobieństwo, że dotychczasowe dyspensy zostaną całkowicie zniesione ‒ powiedział rzecznik KEP. Wyjaśnił, że tego rodzaju decyzje biskupi diecezjalni podejmują autonomicznie w zależności od sytuacji epidemicznej na terenie Kościoła lokalnego.

"Nowy impuls do rozwoju życia wiary"

Pytany o to, czy nowe decyzje wpłyną na kształt duszpasterstwa Kościoła katolickiego w Polsce, ks. Gęsiak wyraził nadzieję, że nowe limity dadzą nowy impuls do rozwoju życia wiary.

 

‒ Oczywiście nie możemy zapominać, że mimo spadku liczby dziennych zakażeń oraz wzrostu liczby osób zaszczepionych wciąż istnieje niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się nowych mutacji koronawirusa ‒ zaznaczył ks. Gęsiak.

‒ Trzeba będzie wypracować nowe kierunki działań duszpasterskich, na które pozwoli bieżąca sytuacja"‒ ocenił rzecznik KEP.

 

Z powodu pandemii w ostatnich miesiącach wiele grup, wspólnot i stowarzyszeń katolickich spotyka się jedynie online.

 

Informację o luzowaniu obostrzeń ogłosił w czwartek na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Poinformował m.in. o tym, że od 13 czerwca w kościołach i miejscach kultu religijnego będzie mogła być zajęta połowa miejsc. Dotąd obowiązywał limit jedna osoba na 15 mkw.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie