Rekordowe upały na Syberii. Zagrożenie katastrofą ekologiczną

Świat
Rekordowe upały na Syberii. Zagrożenie katastrofą ekologiczną
Reuters
Rekordowo wysokie temperatury na Syberii

Na Syberii odnotowano niespotykanie wysokie w tym regionie temperatury. W Wierchojańsku padł rekord ciepła - 38 st. C. Pogoda sprawiła, że w regionie wybuchło kilkaset pożarów lasów oraz zaczęła się topić wieczna zmarzlina, co może doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

Wzrost temperatur na obszarze podbiegunowym i pożary, w wyniku których spłonęło już ponad trzysta tysięcy hektarów lasów, doprowadziły do topienia wiecznej zmarzliny. Sytuacja grozi katastrofą ekologiczną i gospodarczą.

 

Rekordowe temperatury

 

Położona na północy Rosji Jakucja nazywana jest rosyjskim biegunem zimna. Teraz panują tam niespotykane upały.  - Wyobrażałam sobie, że Jakucja to zimne i wietrzne miejsce. Nie sądziłam, że będzie tak gorąco - powiedziała Swetłana Kramanowa, mieszkanka jakuckiego Kemerowa.

 

W ostatnich dniach temperatury w Jakucji przekraczały 30 st. Celsjusza. 17 czerwca padł w Wierchojańsku rekord ciepła, słupek rtęci zatrzymł się dopiero na 38 °C.

 

ZOBACZ: Rekordowy upał na biegunie zimna

 

- Przyczyną jest potężny antycyklon, który zajmuje prawie cały region arktyczny - tłumaczyła Tatiana Marszalik ze Służby Hyderometeorologicznej w Jakucku. 

 

Antycyklony do tej pory występowały rzadko na obszarze podbiegunowym, lecz ich liczba zwiększa się z powodu ocieplenia klimatu. W Rosji tempo wzrostu temperatur jest ponad dwa razy szybsze niż na świecie.

 

WIDEO: rozmowa z doktorem Szymonem Kardasiem w programie "Dzień na świecie"

  

 

Dla Rosji ten współczynnik wynosi 0,47 stopnia Celsjusza, przy średniej światowej wynoszącej 0,18 stopni Celsjusza w ciągu ostatnich 10 lat. Rosyjska część Arktyki ociepla się jeszcze szybciej, aż o 0,8 stopnia. 

 

ZOBACZ: Szokująca fala upałów na Syberii. Temperatury dochodziły do 35 stopni

 

- Są prognozy mówiące, że w ciągu najbliższych 100 lat temperatura w tym obszarze wzrośnie nawet o 2-3 stopnia, niektórzy mówią, że nawet o 4 - zauważył dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego. 

 

Topnieje wieczna zmarzlina, płoną lasy

 

Wysokie temperatury zagrażają wiecznej zmarzlinie, czyli gruntowi, który nie podlega żadnym zmianom temperatur niezależnie od pór roku. Jej uszkodzenie wskutek upałów zagraża budowlom, które na niej stoją. Może naruszać fundamenty i prowadzić do zawalenia budynków. 

 

Tymczasem strażacy walczą na Syberii z setkami pożarów. Płoną ponad trzy miliony hektarów tajgi na terenie Jakucji w rejonie Magadanu i Krasnojarska oraz na Kamczatce.

 

ZOBACZ: Kilkaset pożarów szaleje w najzimniejszej części Rosji

 

Pożary są trudne do opanowania, gdyż - jak donoszą lokalne służby - płoną te części lasu, do których można dotrzeć jedynie z powietrza.

 

- Wybuchają głównie w głębi lasu, gdzie mogą dotrzeć tylko samoloty - wyjaśniał Dimitrij Petreniow z Ministerstwa Leśnictwa w Irkucku.

laf/grz/ Reuters, AP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie