Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 8 czerwca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 8 czerwca
PAP/Albert Zawada
W długi weekend warszawiacy mogli szczepić się bez zapisów

Mamy 400 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 26 osób, a w wyniku współistnienia zakażenia z innymi chorobami 69 osób. To wyraźny wzrost względem danych z poprzedniego dnia, kiedy zmarło łącznie 9 osób, zgodnie z zasadą, że poniedziałkowe dane są niższe od tych z kolejnych dni.

Nowe zakażenia dotyczą województw: mazowieckiego (56), łódzkiego (37), dolnośląskiego (33), podkarpackiego (33), wielkopolskiego (33), małopolskiego (31), śląskiego (30), lubelskiego (29), zachodniopomorskiego (20), pomorskiego (18), świętokrzyskiego (16), kujawsko-pomorskiego (14), lubuskiego (14), warmińsko-mazurskiego (13), opolskiego (12), podlaskiego (4). 7 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu COVID-19 zmarło 26 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 69 osób. Łącznie to 95 zgonów.

 

Niecałe 3 tys. chorych w szpitalu

W szpitalach przebywa 2 983 chorych z COVID-19, a 412 z nich jest podłączonych do respiratorów. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 14 841 łóżek i 1 569 respiratorów.

 

Na kwarantannie przebywają 63 352 osoby. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 646 340 zakażonych. Ostatniej doby wykonano 193 313 szczepień przeciw COVID-19 oraz 41 703 testów na obecność koronawirusa. Łącznie w pełni zaszczepionych jest już 8 368 827.

 

 

Waiant meksykański jest także w Europie

Jak informowaliśmy we wtorek rano, zespół z Uniwersytetu w Bolonii przeanalizował ponad milion sekwencji genetycznych koronawirusa SARS-CoV-2. Zidentyfikował w ten sposób nowy wariant, który w ciągu ostatnich kilku tygodni rozprzestrzeniał się głównie w Meksyku, ale w niewielkiej ilości obecny jest także w Europie.

 

ZOBACZ: Meksyk: zamknęli cud świata. Turyści mieli problem z maseczkami


T478K to fachowe oznaczenie "wariantu meksykańskiego" SARS-CoV-2 opisanego właśnie na łamach "Journal of Medical Virology".

 

- Wariant ten coraz szerzej rozprzestrzeniał się wśród mieszkańców Ameryki Północnej, głównie Meksyku. Obecnie stanowi ponad 50 proc. wirusów w tym rejonie. Tempo ekspansji wirusa jest podobne, jak dla tzw. wariantu brytyjskiego - informuje koordynujący pracami prof. Federico Giorgi.

 

Podobnie, jak w przypadku innych wariantów, wyróżnia się on szczególną mutacją w białku kolca (Spike). Takie mutacje często pomagają wirusom lepiej zakażać komórki. - Mutacja w białku Spike jest strukturalnie ulokowana w miejscu interakcji z ludzkim receptorem ACE2. Koronawirusy dołączają się do tego receptora, aby infekować komórki i skuteczniej się rozprzestrzeniać - wyjaśnia badacz.

O szczepieniu młodzieży z domów dziecka zdecyduje sąd

Decyzja o szczepieniu przeciw COVID-19 młodzieży z domów dziecka lub zakładów poprawczych leży w gestii opiekuna ustawowego lub sądu opiekuńczego - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 

ZOBACZ: Moderna chce szczepić dzieci. Wpłynął wniosek o dopuszczenie szczepionki

 

Od poniedziałku, 7 czerwca na szczepienie przeciw COVID-19 można zapisywać osoby w wieku 12-15 lat. Wcześniej było to możliwe w odniesieniu do osób, które ukończyły 16. rok życia. Szczepienia najmłodszych będą odbywać się najbliższych tygodniach w punktach szczepień, a od września także w szkołach.

 

Resort w wyjaśnieniach dla PAP wskazał, że regulacje dotyczące wydawania zgód na realizację świadczeń medycznych są określone przepisami obowiązującego prawa, a minister zdrowia nie opracowuje w tym względzie odrębnych procedur i wytycznych.

 

"Jeżeli uprawnione do szczepienia przeciw COVID-19 osoby przebywają w domach dziecka lub zakładach poprawczych, decyzja w przedmiocie zgody na poddanie ich badaniu lekarskiemu lub udzielenia im innych świadczeń zdrowotnych leży w gestii opiekuna ustawowego albo sądu opiekuńczego" - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

pdb/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie