Moderna chce szczepić dzieci. Wpłynął wniosek o dopuszczenie szczepionki

Świat
Moderna chce szczepić dzieci. Wpłynął wniosek o dopuszczenie szczepionki
PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI
PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna poinformował w poniedziałek, że złożył wnioski o zezwolenie na stosowanie jej szczepionki przeciwko Covid-19 u osób w wieku 12 -17 lat w Kanadzie i Unii Europejskiej.

Oficjalne wnioski zostały wystosowane do Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz agencji Health Canada. Obecnie szczepionka Moderny jest tam dopuszczona dla osób powyżej 18. roku życia.

 

ZOBACZ: Ruszają szczepienia młodzieży w wieku od 12 do 15 lat

 

Z końcem maja, dla obywateli 27 państw Unii Europejskiej powyżej 12. roku życia, udostępniono pierwszą szczepionkę koncernów Pfizer/BioNTech. Ta sama szczepionka dostępna jest w tym przedziale wiekowym także na terytorium Kanady.

 

Moderna uprzednio poinformowała, że pod koniec maja, w pełni zakończyła testy kliniczne na grupie 3 700 uczestników w wieku 12 - 17 lat. Badania przeprowadzono w USA.

"Szczepionka dobrze znoszona"

"Jesteśmy zachęceni tym, że szczepionka Moderny przeciw Covid-19 wykazała wysoką skuteczność w zapobieganiu zakażeniom wśród młodzieży" - podkreślił w komunikacie dyrektor generalny firmy Stephane Bancel. Szczepionka była "ogólnie dobrze znoszona", z efektami ubocznymi, podobnymi do tych występujących u osób dorosłych - sprecyzowała firma.

 

Koncern zaznaczył również, że "przewiduje także wystosowanie podobnej prośby o użycie szczepionki wśród nastolatków do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA)".

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie