Nieoficjalnie: jest lista objętych sankcjami za zmuszenie do lądowania samolotu na Białorusi

Świat
Nieoficjalnie: jest lista objętych sankcjami za zmuszenie do lądowania samolotu na Białorusi
pixabay/zdj. ilustracyjne
Sankcje prawdopodobnie zostaną ostatecznie zatwierdzone na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE.

Państwa członkowskie UE uzgodniły listę osób, które mają być objęte sankcjami za zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair 23 maja. Obejmuje ona siedem osób i jeden podmiot - przekazało we wtorek źródło unijne.

- Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu ambasadorowie państw członkowskich przy UE zatwierdzą sankcje w postaci zamrożenia aktywów i zakazu wjazdu do UE dla siedmiu osób i jednego podmiotu, które UE uznaje za odpowiedzialnych za zmuszenie do lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku - przekazało PAP źródło unijne.

 

ZOBACZ: Białoruś zmusiła samolot Ryanair do lądowania w Mińsku, by zatrzymać opozycjonistę

 

Jak dodał rozmówca, sankcje prawdopodobnie zostaną ostatecznie zatwierdzone na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE 21 czerwca w Luksemburgu.

80 nazwisk

Źródło dodało, że jednocześnie trwają prace nad czwarta transzą sankcji wobec przedstawicieli reżimu białoruskiego za represje wobec ludności kraju. - Ta lista liczy ponad 80 nazwisk - twierdzi źródło.

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że trwają prace nad jej finalizacją. Nazwiska, które się na niej znajdują, zgłaszały kraje członkowskie.

 

Prawdopodobnie ta lista zostanie przyjęte również w przyszłym tygodniu przez ambasadorów.

Nieprawdziwa informacja

W niedzielę 23 maja samolot irlandzkich linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie.

 

ZOBACZ: USA wznawiają sankcje wobec Białorusi

 

Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie, oraz jego partnerkę, obywatelkę Federacji Rosyjskiej.

 

Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny, która należy do zarejestrowanej w Polsce spółki Ryanair Sun.

Będzie postępowanie

Polska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie lądowania samolotu w Mińsku wydane w poniedziałek na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Śledztwo ma być prowadzone w kierunku "użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym oraz pozbawienia wolności jego pasażerów".

 

Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości, śledztwo ma służyć temu, żeby szczegółowo wyjaśnić wszystkie okoliczności i, jeżeli będzie to możliwe, doprowadzić do postawienia zarzutów i skazania.

 

Działania Białorusi potępiło wiele państw, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu".

 

Na Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku zaczęły się protesty, na które reżim Alaksandra Łukaszenki odpowiedział przemocą.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie