Unia Europejska ostrzega Białoruś: Łamanie praw człowieka nie może zostać bezkarne

Świat
Unia Europejska ostrzega Białoruś: Łamanie praw człowieka nie może zostać bezkarne
pixabay/zdj. ilustracyjne
Unia Europejska ostrzega Białoruś przed łamaniem praw człowieka

Sprawcy łamania praw człowieka na Białorusi nie mogą być bezkarni - ostrzegł w środę rzecznik wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych Josepa Borrella, Peter Stano. UE wraz ze społecznością międzynarodową koordynuje wysiłki w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności - poinformował.

- W ostatniej odsłonie represji i zastraszania przez reżim, władze (Białorusi) w poniedziałek zaatakowały największy niezależny ośrodek medialny Tut.by. Zatrzymano co najmniej 15 pracowników portalu, jego domena została zablokowana, biura i prywatne mieszkania pracowników przeszukano i wszczęto postępowania karne przeciwko jego kierownictwu - przypomniał Stano w oświadczeniu przesłanym przedstawicielom mediów.

Białoruś lekceważy wolność słowa

Podkreślił, że niedawne działania Mińska przeciwko innym niezależnym mediom i dziennikarzom świadczą o całkowitym lekceważeniu przez nie wolności słowa oraz są sprzeczne z zobowiązaniami międzynarodowymi Białorusi w ramach ONZ i OBWE.

 

ZOBACZ: Sellin: Są pewne granice naruszania bardzo intymnej sfery uczuć religijnych

 

- Nękanie dziennikarzy musi się skończyć, a wszyscy zatrzymani muszą zostać natychmiast zwolnieni, wraz ze wszystkimi więźniami politycznymi. UE apeluje również o zaprzestanie przemocy i represji wobec pokojowych demonstrantów i różnych grup społecznych, w tym obrońców praw człowieka lub przedstawicieli mniejszości, a także członków opozycji politycznej - wezwał Peter Stano.

 

ZOBACZ: Białoruś. Milicja bez odpowiedzialności za szkody spowodowane użyciem broni

 

- Sprawcy łamania praw człowieka nie mogą być bezkarni. UE wraz ze społecznością międzynarodową koordynuje wysiłki w celu pociągnięcia ich do odpowiedzialności - ostrzegł rzecznik unijnej dyplomacji.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie