Koncerty tylko dla zaszczepionych? Kult: nie weźmiemy w nich udziału

Kultura
Koncerty tylko dla zaszczepionych? Kult: nie weźmiemy w nich udziału
Wikimedia Commons
Współzałożycielem Kultu i jego wokalistą jest Kazik Staszewski

Branża koncertowa krytykuje limit 250 osób, które - poza w pełni zaszczepionymi - mogą zjawić się na plenerowej imprezie muzycznej. Z kolei zespół Kult zabrał głos w sprawie "pogłosek" o wolnym wstępie na koncerty tylko dla tych, którzy zaszczepili się przeciw Covid-19. Zapewnili, że w takich wydarzeniach nie wezmą udziału, ponieważ "apartheidowi mówią zdecydowane nie".

Ważne od piątku 4 czerwca nowe restrykcje epidemiczne przewidują, że ponownie mogą odbywać się plenerowe koncerty. Branża nie jest jednak w pełni zadowolona.

 

- Wprowadzone zasady i limity praktycznie uniemożliwiają ich organizację. Maksymalna liczba 250 widzów jest zupełnie nieracjonalna i niezrozumiała, kiedy spojrzeć na to, że np. na stadiony mogą wejść 22 tysiące widzów - powiedział w rozmowie z Polsat News Mikołaj Ziółkowski, prezes Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych.

 

ZOBACZ: Warszawa. Kolorowe balony nad Wisłą

 

Jak zauważył, przy takich regułach koncerty "nie mogą się wylansować". - Nie da się zorganizować plenerowego wydarzenia, na które może wejść taka liczba widzów plus osoby zaszczepione - zaznaczył.

 

Kult: apartheidowi mówimy "nie"


Głos w sprawie przyszłości koncertów zabrała też grupa Kult. W sobotę napisali na Facebooku, że "zaczynają pojawiać się pogłoski", że na tego typu imprezy będą mogły wchodzić tylko osoby zaszczepione.

 
Muzycy podjęli już w tej sprawie decyzję. "Nie bierzemy udziału w koncertach, na które będą wpuszczani tylko ludzie zaszczepieni" - zadeklarowali.
 
Kult deklaruje, że "apartheidowi mówi zdecydowane nie". Grupa zapewniła także, że "chce łączyć, a nie dzielić".
 
 
Kraska: za wcześnie o tym mówić
 
Jakie "pogłoski" mógł mieć zespół na myśli? Być może chodzi o niedawną wypowiedź wiceministra zdrowia Waldemara Kraski. W Polskim Radiu 24 zapytano go w środę, czy rząd rozważa ograniczenie dostępu na koncerty i festiwale osobom, które nie przyjęły preparatu przeciw Covid-19.
 
 

- Już w tej chwili to działa, przecież na tzw. imprezach rodzinnych, czyli na weselach (...) niewliczane są osoby, które są zaszczepione - odpowiedział wiceszef MZ. Nazwał takie działania "kolejnym elementem zachęcającym do szczepień".

 

Kraska dodał jednak, że "za wcześnie mówić" o wolnym wejściu na muzyczne imprezy tylko dla zaszczepionych. - Ale na pewno taki plan będzie przedstawiany. Wiem, że premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski także będą to komunikować - oświadczył.

wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie