Rany cięte i zawał serca. Seria wypadków w Beskidach

Polska
Rany cięte i zawał serca. Seria wypadków w Beskidach
GOPR Beskidy
Pracowity początek długiego weekendu beskidzkich goprowców

Podejrzenie zawału serca, rana cięta kolana, uraz kręgosłupa - to tylko niektóre powody interwencji Grupy Beskidzkiej GOPR. Ratownicy wyruszali z pomocą w czwartek wiele razy, a to dopiero początek długiego weekendu.

Pracowity był pierwszy dzień tzw. długiego weekendu dla beskidzkich goprowców. Ratownicy interweniowali w czwartek wiele razy pomagając nie tylko przy drobniejszych urazach, ale także ratując życie – wynika z raportu dziennego Grupy Beskidzkiej GOPR.

 

Goprowcy zostali wezwani w czwartek przed południem na Rysiankę, gdzie pomocy potrzebował 53-letni mężczyzna z podejrzeniem zawału serca. "Po dotarciu na miejsce podjęliśmy niezbędne czynności ratunkowe. Chwilę później wylądował tam śmigłowiec LPR. W tym czasie stan poszkodowanego znacznie się pogorszył. Po skutecznej defibrylacji, drogą powietrzną został przetransportowany do szpitala w Bielsku-Białej" – podali ratownicy.

 

ZOBACZ: Lawiny w Tatrach porwały dwóch narciarzy i taterniczkę. Akcje ratunkowe TOPR

 

Krótko potem ratownicy pomogli pieszemu turyście na Hali Miziowej, który zasłabł podczas wycieczki. Mężczyzna został przetransportowany do Korbielowa i przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

 

Wielu rowerzystów

Sporo wezwań dotyczyło rowerzystów. Ratownicy z Klimczoka pomagali jednemu z nich, który na trasie górskiej Rock'n'Rolla doznał rany ciętej kolana. Po zwiezieniu do doliny zabrało go pogotowie.

 

W rejonie Szczyrku goprowcy interweniowali trzykrotnie. "Na Jaworzynie mężczyzna doznał ogólnych otarć i potłuczeń oraz urazu prawej ręki. Samodzielnie zgłosił się do centrali GOPR w Szczyrku, gdzie została udzielona mu pomoc. Na trasie Hip Hopa Air ratownicy pomogli poszkodowanemu z urazem głowy oraz podejrzeniem urazu kręgosłupa. Zabrała go karetka. Z kolei na trasie Hip Hopa Flow pomocy potrzebowała rowerzystka z urazem stawu kolanowego" – brzmi goprowski raport.

 

Pod koniec dnia, w pobliżu centrali GOPR w Szczyrku, awaryjnie lądował paralotniarz. Złamał lewe podudzie. Trafił do szpitala.

"To dopiero początek"

"To dopiero początek długiego weekendu. Apelujemy o zachowanie ostrożności w górach i dostosowanie planu górskich wycieczek do swoich możliwości. Uważajcie na siebie" – zaapelowali ratownicy GOPR.

 

Pogoda w Beskidach sprzyja turystyce. W piątek rano było słonecznie i ciepło.

msl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie