"To musi być publiczne". Sachajko o członkach rodzin w państwowych spółkach

Polska
"To musi być publiczne". Sachajko o członkach rodzin w państwowych spółkach
Polsat News
Jarosław Sachajko w "Graffiti"

- Mamy pakiet ustaw, jest tam również ustawa antysitwowa. Mówi o tym, że ktoś chcący pracować w spółkach czy urzędach centralnych musi wypisać i zadeklarować, jakie są jego powiązania rodzinne. To musi być publiczne. Transparentność przede wszystkim - mówił w "Graffiti" poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko. Nie wiedział jednak, czy PiS poprze ten projekt w ramach umowy o współpracy programowej.

We wtorek rzecznik rządu, poseł PiS Piotr Müller poinformował, że Paweł Kukiz i jego współpracownicy podpisali z PiS umowę programową, dotyczącą konkretnych obszarów. - My do współpracy programowej zapraszamy wszystkich, którzy chcą wokół określonych programów, ustaw z nami współpracować - powiedział.

 

Porozumienie to efekt wielu spotkań, z których ostatnie odbyło się w poniedziałek w KPRM pomiędzy wicepremierem, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim a liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem.

 

ZOBACZ: Umowa Kukiz'15-PiS. Maciejewska: ciasteczko zostało połknięte, będzie trawione przez miesiące

 

Szczegóły porozumienia mają zostać przedstawione w najbliższym czasie.

 

- Proszę nie mylić jej z koalicyjną - podpisaliśmy umowę programową - zaznaczył szef Kukiz'15 Paweł Kukiz.

"Znamy swoje miejsce w szeregu"

Prowadzący "Graffiti" Marcin Fijołek zapytał posła koła Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia o to, czy są "straszakiem dla koalicjantów PiS".

 

- Znamy swoje miejsce w szeregu, jest nas 4, no może 6 osób. Nie zagrażamy ani jednemu, ani drugiemu środowisku, wręcz przeciwnie. Jeśli któreś z tych środowisk nie zaakceptuje naszych pomysłów, to one nie wejdą w życie - mówił Sachajko.

 

ZOBACZ: Gowin: Porozumienie poprze kluczowe projekty Kukiza. Mamy nadzieję, że on poprze nasze pomysły

 

Zaznaczył, że "w ubiegłej kadencji było nas ponad 40 i nikt nie chciał z nami rozmawiać".

 

- W tej kadencji jest taki układ polityczny, że jesteśmy potrzebni. Dla nikogo nie ma zaskoczenia, że Zjednoczona Prawica próbuje się dzielić. Nie wiem dlaczego, uważam to za absurdalne zachowanie - stwierdził.

 

WIDEO: Jarosław Sachajko w "Graffiti"

  

"Nie ma żadnej ceny umowy z PiS"

Zapewnił, że "nie ma żadnej ceny umowy z PiS, jeśli myślimy o Polsce jako dobru wspólnym".

 

- Jest to pierwsza umowa, gdzie nie ma podziału tortu partyjnego, spółek i agencji - podkreślił Sachajko.

 

Pytany o to, gdzie doszło do podpisania umowy, odparł: "Nie wiem". Poseł nie wiedział również, ile projektów ustaw zakłada podpisane porozumienie. Dodał, że "o publicznej dostępności tej umowy mówił Paweł Kukiz, więc mu ufa".

 

ZOBACZ: PiS podpisało umowę programową z Kukiz'15

 

Fijołek dopytywał o projekt ustawy antykorupcyjnej, której poparcie zadeklarowało PiS.

 

- Pod tą ustawą - oprócz nas - podpisało się wielu posłów PiS. (…) Jestem przekonany, że ta umowa wejdzie w życie. PSL wpisało nasze postulaty obywatelskie do swojego programu wyborczego. Byłoby absurdem, gdyby tych rozwiązań nie popierali. Ta ustawa jest systemowym rozwiązaniem, o którym mówimy od 2015 roku. Chodzi o to, żeby każdy urzędnik, poseł, samorządowiec wiedział o tym, że jeśli sprzeniewierzy się swojej misji, to do końca życia nie będzie mógł pełnić takiej funkcji - odparł Sachajko.

Co z członkami rodzin polityków w państwowych spółkach?

Marcin Fijołek zwrócił uwagę, że ustawa nie odnosi się do zatrudniania członków rodzin polityków czy samorządowców w spółkach Skarbu Państwa. Sachajko odparł, że Kukiz'15 ma pakiet ustaw, a w nim tzw. ustawę antysitwową.

 

- Mówi ona tym, że ktoś chcący pracować w spółkach czy urzędach centralnych musi wypisać i zadeklarować, jakie są jego powiązania rodzinne. To musi być publiczne. Transparentność przede wszystkim - podkreślił. Nie wiedział jednak, czy PiS wyraziło poparcie dla tego projektu.

 

Sachajko zadeklarował, że Kukiz’15 poprze zmiany podatkowe zakładane przez Polski Ład, "jeśli będą wyglądały tak, jak w założeniach, że osoby zarabiające 12-13 tys. nie odczują obciążenia podatkowego".

 

- Co dalej z ruchem Kukiz’15? - pytał Fijołek.

 

- Jest jeden pomysł. Od kilku miesięcy mamy zarejestrowaną partię K’15. W jej ramach budujemy struktury i chcemy się rozwijać. Będziemy robić wszystko, by stratować z własnego komitetu - zapowiedział.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

ac/ml/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie