Zmiany w obostrzeniach. Zwiększone limity gości na weselach

Polska
Zmiany w obostrzeniach. Zwiększone limity gości na weselach
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/floraboss
Minister zdrowia Adam Niedzielski, na konferencji prasowej ma przekazać informacje dotyczące zmian w obostrzeniach

- Od 6 czerwca zwiększamy limity osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych z 50 do 150 osób - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej dotyczącej nowych obostrzeń. Jak przyznał, do limitów nie będą wliczać się osoby już zaszczepione.

- Dynamika spadków zakażeń jest nadal bardzo wysoka. Jeśli popatrzymy na ostatnie dwa tygodnie, to dynamika spadku zakażeń jest rzędu 44 procent. To o tyle pozytywna wiadomość, ponieważ od maja realizujemy odważny program luzowania obostrzeń, a nie przekłada się to na wzrost liczby zakażeń - powiedział minister zdrowia na konferencji prasowej. 

 

Dodał, że w ostatnim miesiącu spadła liczba zgonów. - Średniotygodniowa liczba zgonów wynosi poniżej 100, a były czasy, gdy te liczby wahały się w okolicy 500-600. Można powiedzieć, że pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach. Najbardziej widać to po spadku hospitalizacji - przekazał Niedzielski. 

 

ZOBACZ: Jak będą działać paszporty covidowe? Znamy szczegóły

 

Minister zdrowia podkreślił, że głównym ryzykiem są pojawiające się mutacje koronawirusa. 

Wzrost mobilności

Jak przyznał Adam Niedzielski Polska jest krajem, który wprowadził dość liberalne obostrzenia. -  Jeżeli popatrzymy na inne kraje takie jak Francja, Niemcy czy Włochy, to poziom obostrzeń jest tam znacznie wyższy niż w Polsce. We Francji nadal obowiązuje godzina policyjna, w Niemczech zamknięte są bary, restauracje i hotele - podkreślił szef resortu zdrowia. 

 

- Widzimy bardzo duży wzrost mobilności w perspektywie dwóch miesięcy. Jednak mimo znoszenia obostrzeń i wzrostu mobilności zakażeń nie przybywa - powiedział minister zdrowia.

Otwarte sale zabaw

Minister zaznaczył, że wprowadzane obostrzenia będą mogły być skorygowane, w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. 

 

Adam Niedzielski potwierdził, że do 26 czerwca zostają przedłużone dotychczasowe obostrzenia, z kilkoma wyjątkami. 

- Otwieramy i przywracamy możliwość. tradycyjnych konferencji, organizacji targów i wystaw. Przywracamy możliwość funkcjonowania sal zabaw, które do tej pory były zamknięte - przyznał. W wymienionych miejscach będzie obowiązywał limit 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Zmiana limitów na weselach

Ważną zmianą jest podwyższenie limitów uczestników zgromadzeń i imprez z 50 do 150 osób. - Mówimy tutaj o weselach, zgromadzeniach publicznych. Od 6 czerwca zwiększamy limit do 150 osób - powiedział szef resortu zdrowia. 

 

Zmiany obejmują również transport zbiorowy. Obłożenie autobusów, tramwajów i innych środków transportów wzrosło do 75 proc. pojemności. - Warunkiem jest zasłanianie ust i nosa - dodał Niedzielski. 

 

ZOBACZ: Nielegalne wesela. Łuków: policja przerwała rodzinny obiad na 15 osób

 

- Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione - podsumował minister zdrowia. 

 

Obostrzenia na okres od 26 czerwca do 31 sierpnia zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu. Jak przekazał Adam Niedzielski nadal trwają konsultacje i rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim. 

 

WIDEO: Konferencja ministra zdrowia

  

"Zaszczepieni muszą okazać certyfikat"

Jak zaznaczył minister zdrowia, osoby zaszczepione, które nie będą wliczane do limitów osób mogących uczestniczyć w imprezach, będą musiały okazać dowód szczepienia.

 

- Oczywiście to zawsze jest odpowiedzialnością osoby, która deklaruje, że jest zaszczepiona. To po jej stronie jest możliwość czy koniczność udowodnienia, że jest zaszczepiona albo ma po prostu certyfikat (unijny certyfikat Covid-19 UCC - red) - stwierdził Niedzielski.

 

ZOBACZ: Certyfikaty szczepionkowe zatwierdzone przez Komisję Wolności Obywatelskich PE

 

Doprecyzował, że obecnie takim dowodem posiadania certyfikatu UCC jest wydruk pobrany z Internetowego Konta Pacjenta, jednak po 10 czerwca będzie dostępna aplikacja mobilna, która pozwala na potwierdzenie posiadania certyfikatu.

 

- Po 10 czerwca będzie można korzystać z takiej specjalnej aplikacji. Ona jest możliwa do zainstalowania na każdym telefonie i to umożliwia odczyt - poinformował minister zdrowia.

 

Niedzielski wyjaśnił, że to organizator imprezy będzie zobowiązany do sprawdzania, czy dany uczestnik posiada taki certyfikat, a uczestnik - do udowodnienia, że go posiada. 

Otwarcie klubów i dyskotek na wakacje?

Niedzielski był pytany w kontekście luzowania obostrzeń, kiedy widzi możliwość otwarcia dyskotek i klubów nocnych.

 

- Teraz rzeczywiście jeszcze nie podjęliśmy takiej decyzji, myślę, że tutaj trzeba będzie w większym stopniu przypilnować właśnie pewnego reżimu sanitarnego" - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Pierwsze legalne imprezy w klubie. To część eksperymentu

 

Wyjaśnił, że chodzi o kwestie chociażby obecności osób, które są zaszczepione i weryfikowania limitów. - To są jednak takie zgromadzenia na dużą skalę, ale rzeczywiście rozmawiamy o tym kontekście 26 czerwca, żeby taką decyzję podjąć - powiedział Niedzielski.

Szpital covidowy w każdym regionie

Minister zdrowia na briefingu został zapytany, ile szpitali tymczasowych pozostanie w każdym województwie. - Decyzja w tej chwili jest taka, że w każdym województwie będzie jeden szpital tymczasowy, którego operatorem będzie szpital wiodący, który też będzie miał te obowiązki covidowe, przy czym przynajmniej na Mazowszu szpitali tymczasowych będzie więcej niż jeden - wyjaśnił.

 

Jak wskazał, utrzymanie minimalnej infrastruktury w każdym regionie związane jest z przewidywaniami na okres wrześniowy, gdy więcej czasu będziemy spędzać w zamkniętych przestrzeniach, w szkole, w pracy. - Chcemy być przygotowani na to i mieć po prostu zabezpieczenie - dodał Niedzielski.

Rodzice przy szczepieniu dzieciu

Jak zaznaczył minister zdrowia, zasady zapisywania 12-latków i starszych dzieci na szczepienia przeciwko Covid-19 będą takie same jak zasady zapisywania 16-latków.

 

ZOBACZ: Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce? "Istnieje prawdopodobny związek"

 

- Tak samo się zapisujemy - stwierdził Niedzielski. Dodał, że zgodę na szczepienie dziecka muszą wyrazić rodzice.

 

Poinformował, że "wszystkie świadczenia w tej grupie wiekowej muszą być realizowane w obecności rodziców". - Więc tutaj przy szczepieniu będzie konieczna obecność rodziców - zastrzegł Niedzielski.

dsk/hlk/PAP/polsatnews.pl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie