Izrael. Parlament wybrał Icchaka Hercoga na prezydenta

Świat
Izrael. Parlament wybrał Icchaka Hercoga na prezydenta
PAP/EPA/RONEN ZVULUN / POOL
Icchak Hercog z żoną

Parlament Izraela wybrał w środę na prezydenta kraju Icchaka Hercoga z Partii Pracy (Awoda). Rola prezydenta jest w Izraelu w dużej mierze ceremonialna, ale głowa państwa ma także promować jedność wśród grup etnicznych i religijnych.

60-letni Hercog został wybrany 87 głosami w liczącym 120 miejsc Knesecie. Zastąpił na tym stanowisku Reuwena Riwlina, który szefem państwa był od 2014 roku.

 

26 głosów otrzymała rywalka Herzoga - pochodząca z Maroka Miriam Perec, pedagog bez doświadczenia w polityce, ale popularna w izraelskim społeczeństwie, matka dwóch żołnierzy poległych w akcji.

 

ZOBACZ: Izrael znosi niemal wszystkie ograniczenia związane z COVID-19

 

Hercog jest od trzech lat dyrektorem Agencji Żydowskiej, organizacji działającej na całym świecie na rzecz Izraela i imigracji Żydów do tego państwa.

Ułaskawi premiera?

Przyszły "pierwszy obywatel" pochodzi ze znanej syjonistycznej rodziny. Jest synem generała i prezydenta Izraela urzędującego w latach 1983-1993 Chaima Hercoga oraz wnukiem urodzonego w Łomży Icchaka Halewiego Hercoga, pierwszego aszkenazyjskiego rabina Izraela.

 

Mimo że rola prezydent Izraela jest w dużej mierze reprezentacyjna i formalna, odgrywa on kluczową rolę w decydowaniu, kto otrzyma misję utworzenia rządu po wyborach. Szef państwa ma również prawo do ułaskawienia skazanych, co może okazać się istotne, gdyby premier Benjamin Netanjahu został skazany w toczącym się procesie korupcyjnym.

 

Przed głosowaniem Hercog odmówił odpowiedzi, czy rozważy ułaskawienie Netanjahu, który sam nie poparł żadnego z kandydatów.

Łagodne usposobienie

W ciągu 15 lat spędzonych w Knesecie Hercog stał się znany z łagodnego usposobienia. Prowadził pełne szacunku kampanie wyborcze i nie brał udziału w agresywnych przepychankach politycznych.

 

- Zamierzam być prezydentem wszystkich – powiedział po podliczeniu głosów. - Musimy bronić międzynarodowego statusu Izraela i jego dobrej reputacji w rodzinie narodów, walczyć z antysemityzmem i nienawiścią do Izraela oraz chronić filary naszej demokracji - podkreślił nowy prezydent.

 

Hercog zastąpi na stanowisku Riwlina 9 lipca.

pgo/bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie