J&J musi zapłacić 2,12 mld dolarów odszkodowania. Sąd podtrzymał orzeczenie ws. talku

Świat
J&J musi zapłacić 2,12 mld dolarów odszkodowania. Sąd podtrzymał orzeczenie ws. talku
Wikimedia.org/Austin Kirk

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podtrzymał we wtorek orzeczenie nakazujące zapłatę ponad 2 mld dolarów na rzecz kobiet, które twierdzą, że zachorowały na raka jajnika w wyniku używania talków firmy Johnson & Johnson zawierających azbest.

Sędziowie nie skomentowali we wtorek odrzucenia apelacji Johnson & Johnson.

 

Sąd w Missouri w 2018 r. przyznał 22 kobietom 4,7 mld dolarów, ale w ub.r. sąd apelacyjny usunął z pozwu dwie kobiety i obniżył kwotę do 2,12 mld dolarów. Ława przysięgłych uznała, że produkty z talkiem zawierały azbest, a talk z domieszką azbestu może powodować raka jajnika.

 

ZOBACZ: WHO zatwierdziła chińską szczepionkę CoronaVac

 

Firma, która twierdziła, że podczas procesu nie została potraktowana sprawiedliwie, poinformowała, że apelacja dotyczyła "procedury prawnej, a nie bezpieczeństwa". "Dziesięciolecia niezależnych ocen naukowych potwierdzają, że puder Johnson's Baby Powder jest bezpieczny, nie zawiera azbestu i nie powoduje raka" - przekazała. Wcześniej poinformowała, że ma do czynienia z ponad 19 tys. podobnych roszczeń.

"Komunikat dla bogatych"

Reprezentujący kobiety prawnik Mark Lanier ucieszył się z decyzji sądu ws. apelacji Johnson & Johnson. "To było zwycięstwo nie tylko tych wspaniałych kobiet i ich rodzin, które mieliśmy zaszczyt reprezentować, ale zwycięstwo sprawiedliwości" - powiedział. "Ta decyzja wysyła jasny komunikat do bogatych i potężnych: zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności, gdy wyrządzisz poważne szkody" – dodał.

 

Sędziowie Samuel Alito i Brett Kavanaugh nie brali udziału w postępowaniu. Alito posiada od 15 do 50 tys. dolarów w akcjach Johnson & Johnson. Ojciec Kavanaugh stał na czele stowarzyszenia branżowego, które lobbowało przeciwko uznaniu talku za substancję rakotwórczą i umieszczaniu ostrzeżenia na produktach zawierających talk.

 

ZOBACZ: USA. Media: Joe Biden dostał pieniądze od rosyjskiego lobbysty Nord Stream 2

 

Johnson & Johnson zaprzestał sprzedaży swojego pudru Johnson's Baby Powder na bazie talku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, produkt pozostaje jednak na rynku w innych krajach.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie