WHO zatwierdziła chińską szczepionkę CoronaVac

Świat
WHO zatwierdziła chińską szczepionkę CoronaVac
PAP/EPA/DIEGO AZUBEL
Chińska szczepionka zatwierdzona przez WHO

Światowa Organizacja Zdrowia awaryjnie zatwierdziła we wtorek szczepionkę przeciw COVID-19 od chińskiej firmy Sinovac Biotech. Preparat ma być przeznaczony jedynie dla osób dorosłych.

Aprobata kryzysowa WHO jest dla urzędów w poszczególnych krajach sygnałem dotyczącym skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki – ocenia agencja Reutera.

 

W oświadczeniu panel ekspertów WHO przekazał, że ze szczepionki chińskiej firmy mogą korzystać osoby powyżej 18 roku życia. Szczepionka jest dwudawkowa - drugą dawkę pacjent powinien przyjąć po 2-4 tygodniach od przyjęcia pierwszej. Nie ma górnej granicy wieku.

 

ZOBACZ: Szef MSZ Węgier: nasza fabryka szczepionek będzie dostosowana do produkcji chińskiego preparatu

 

WHO wskazuje, że to drugi chiński produkt, który uzyskał awaryjne zatwierdzenie. Na początku maja dopuszczono szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm. Wcześniej rekomendację organizacji uzyskały preparaty stosowane w Polsce - Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneka oraz Johnson & Johnson.

Problemy ze skutecznością

Zielone światło od WHO umożliwia również preparatowi Sinovacu udział w programie COVAX, który dostarcza szczepionki do biednych krajów, a obecnie mierzy się z ograniczeniem podaży w wyniku wstrzymania eksportu preparatów z Indii.

 

Szczepionka Sinovacu była poddawana testom klinicznym w kilku krajach, a jej skuteczność w zapobieganiu zachorowaniom na Covid-19 wahała się w tych badaniach między 50,7 a 83,5 proc. Jest stosowana na masową skalę w Chinach kontynentalnych, a miliony dawek trafiły według państwowych mediów za granicę.

 

W Chinach kontynentalnych podawane są zarówno preparaty Sinovacu, jak i specyfik Sinopharmu. W kraju stosowanych jest również kilka innych rodzimych szczepionek, które nie zostały jak dotąd zatwierdzone przez WHO.

Szczepionka z koronawirusem

Na początku maja przyspieszoną procedurę oceny chińskiej szczepionki od Sinovac rozpoczęła Europejska Agencja Leków (EMA). "Decyzja CHMP (Komitet ds. Leków dla Ludzi) EMA o rozpoczęciu przeglądu jest oparta na wstępnych wynikach badań laboratoryjnych i klinicznych. Badania te sugerują, że szczepionka uruchamia produkcję przeciwciał skierowanych przeciwko SARS-CoV-2, wirusowi wywołującemu Covid-19, i może pomóc w ochronie przed chorobą" - informowała Agencja.

 

"Szczepionka (Sinovac) zawiera wirus SARS-CoV-2, który został inaktywowany (zabity) i nie może wywołać choroby. Zawiera ona również substancję, która pomaga wzmocnić odpowiedź immunologiczną na szczepionkę. Kiedy dana osoba otrzymuje szczepionkę, jej układ odpornościowy identyfikuje inaktywowany wirus jako obcy i wytwarza przeciwko niemu przeciwciała" - tłumaczy działanie preparatu EMA.

 

Agencja nie podała, kiedy można spodziewać się publikacji wyników oceny.

bas / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie