Dawid J., który zabił 18-letnią Magdę ze Świńca został aresztowany na 3 miesiące

Polska
Dawid J., który zabił 18-letnią Magdę ze Świńca został aresztowany na 3 miesiące
PAP/Marcin Bielecki
Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla mężczyzny m.in. ze względu na zagrożenie surową karą.

Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 18-letniej Magdy ze Świńca. Ciało dziewczyny znaleziono w niedzielę, 28-latek miał ją udusić i ukryć ciało w lesie.

Podejrzany o zabójstwo 18-letniej Magdy ze Świńca Dawid J. przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia, w których jednak nie wyjaśnił motywów morderstwa. Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla mężczyzny m.in. ze względu na zagrożenie surową karą. Podejrzanemu mężczyźnie grozi od 8 lat do dożywotniego więzienia.

 

Jak przekazał sąd, areszt tymczasowy uzasadniony jest również tym, że podejrzany mógłby podjąć bezprawne działania, gdyby przebywał na wolności poprzez ukrycie się lub ucieczkę, aby uniknąć poniesienia kary. Mógłby także wpływać na treść zeznań nieprzesłuchanych do tej pory świadków. Postanowienie nie jest prawomocne, "jednakże natychmiast wykonalne".

 

18-letnia Magda zaginęła w poniedziałek, 24 maja. Nastolatka pojechała na skuterze do pobliskiego sklepu w Sulikowie i ślad po niej zaginął. Po dziewczynie został tylko skuter zaparkowany pod sklepem. Zaniepokojona rodzina zawiadomiła policję o zdarzeniu. Poszukiwania trwały prawie tydzień.

 

ZOBACZ: Ziobro o zaostrzeniu kar za pedofilię. "To nasz obowiązek"

 

Ciało 18-letniej Magdaleny M. znaleziono w niedzielę w lesie pomiędzy miejscowościami Sulikowo a Świniec, ok. 10 km od Kamienia Pomorskiego.

 

- Kluczowa rola to analiza przez policję nagrań z monitoringu i danych logowania telefonu. Policja wytypowała jako sprawcę 28-letniego Dawida J. Ustalono, że pokrzywdzona miała mieć problemy ze skuterem. Sprawca miał zaoferować jej podwózkę. Dawid J. wywiózł dziewczynę do lasu gdzie ją zamordował, a ciało przykrył liśćmi - przekazał prokurator Krzysztof Sierak.

 

WIDEO: Zatrzymano zabójcę 18-latki. Pierwsze morderstwo popełnił w wieku 14 lat

  

Robił to już wcześniej

Prokurator Sierak przypomniał, że Dawid J. przed laty dopuścił się podobnej zbrodni. W 2006 r. - w wieku 14 lat - zgwałcił i udusił koleżankę z klasy i sąsiadkę. Został wówczas skazany na 4 lata poprawczaka. Po odbyciu kary i opuszczeniu placówki próbował zgwałcić inną kobietę, za co został skazany na dwa lata więzienia. Po wyroku powrócił do rodzinnej miejscowości.

 

ZOBACZ: Została zgwałcona i uduszona? Tragiczny finał poszukiwań 18-latki ze Świńca

 

- Mam nadzieję, że te wydarzenia poruszą sumienia tych wszystkich, którzy mówią, że w prawie karnym wystarczy tylko nieuchronność i szybkość działania. W obu tych tragediach, zbrodniach, mamy do czynienia z sytuacjami, gdy pierwszą popełnioną zbrodnię organy państwa zadziałały nieuchronnie i szybko. Ale bardzo łagodnie - powiedział w poniedziałek prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

 

- Poprzez racjonalne działania można zapobiec wielu tragediom i zbrodniom - dodał Ziobro.

aml/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie