Morderstwo 18-letniej Magdy ze Świńca. Ziobro komentuje

Polska
Morderstwo 18-letniej Magdy ze Świńca. Ziobro komentuje
Polsat News
Tragiczny finał policyjnych poszukiwań 18-latki z Świńca. Mężczyzna przyznał się do winy

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro potwierdził, że podejrzany ws. zabójstwa 18-letniej Magdy ze Świńca to 28-letni Dawid J. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Jak przekazał Ziobro, zatrzymany zabił po raz pierwszy, gdy miał 14-lat.

Poszukiwana od kilku dni 18-letnia Magda ze Świńca została zamordowana, a śledczy zatrzymali podejrzanego w tej sprawie, który usłyszał zarzut zabójstwa i przyznał się do winy - ustalił polsatnews.pl w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie.

 

ZOBACZ: Została zgwałcona i uduszona? Tragiczny finał poszukiwań 18-latki ze Świńca

 

- Mam nadzieję, że te wydarzenia poruszą sumienia tych wszystkich, którzy mówią, że w prawie karnym wystarczy tylko nieuchronność i szybkość działania. W obu tych tragediach, zbrodniach, mamy do czynienia z sytuacjami, gdy pierwszą popełnioną zbrodnię organy państwa zadziałały nieuchronnie i szybko. Ale bardzo łagodnie - mówił Ziobro.

 

WIDEO: Zatrzymano zabójcę 18-latki. Pierwsze morderstwo popełnił w wieku 14 lat

  

 

Magda zaginęła w poniedziałek, 24 maja. 18-latka pojechała na skuterze do pobliskiego sklepu w Sulikowie i ślad po niej zaginął. Po dziewczynie został tylko skuter zaparkowany pod sklepem. Zaniepokojona rodzina zawiadomiła policję o zdarzeniu. Poszukiwania trwały prawie tydzień. Ratownicy przeczesali okoliczne lasy między Świńcem a Sulikowem. Zwłoki nastolatki zostały odnalezione w niedzielę w lesie. 

Nowe fakty

Jak informowały wcześniej nieoficjalnie media dziewczyna została zgwałcona i uduszona, a sprawcą jest Dawid J., który przed laty dopuścił się podobnej zbrodni. W 2006 r. - w wieku 14 lat - zgwałcił i udusił koleżankę z klasy i sąsiadkę. Został wówczas skazany na 4 lata poprawczaka. Dziewczynka miała 13 lat. J. został zatrzymany po dwóch miesiącach od popełnienia zbrodni. Po odbyciu kary i opuszczeniu placówki próbował zgwałcić inną kobietę, za co został skazany na dwa lata więzienia. Po wyroku powrócił do rodzinnej miejscowości.

 

Krzysztof Sierak, prokurator Prokuratury Krajowej potwierdził przypuszczenia dziennikarzy o tym, że zbrodni dokonał Dawid J. - Kluczowa rola to analiza przez policję nagrań z monitoringu i danych logowania telefonu. Policja wytypowała jako sprawcę 28-letniego Dawida J. Ustalono, że pokrzywdzona miała mieć problemy ze skuterem. Sprawca miał zaoferować jej podwózkę. Dawid J. wywiózł dziewczynę do lasu gdzie ją zamordował, a ciało przykrył liśćmi - przekazał prokurator.

 

ZOBACZ: Ziobro o zaostrzeniu kar za pedofilię. "To nasz obowiązek"

 

Dzięki wnikliwej analizie kilku monitoringów sprawca został ustalony i zatrzymany. Dawid J. usłyszał zarzut zabójstwa przez uduszenie. - Podejrzany nie wskazał w jaki sposób dokonał zabójstwa, ani jaka była motywacja. Aktualnie trwa wizja lokalna. Zabezpieczane są wszystkie możliwe dowody w miejscu zdarzenia. Zabezpieczony jest samochód i skuter. Zabezpieczono dużo śladów biologicznych - przekazał Krzysztof Sierak. Zbigniew Ziobro potwierdził, że podejrzany wcześniej dopuścił się dwóch zbrodni. Pierwszej dokonał w wieku 14 lat. - Poprzez racjonalne działania można zapobiec wielu tragediom i zbrodniom - powiedział minister.

Zaostrzenie kar

W poniedziałek rano minister Ziobro przekazał kondolencje rodzinie zamordowanej dziewczyny. "Głęboko współczuję rodzinie zamordowanej nastolatki. Niech ta tragedia poruszy sumienia przeciwników zaostrzenia kar. Kary muszą być surowe, a nie tylko nieuchronne. Tylko długa izolacja w więzieniu chroni przed psychopatycznymi kryminalistami" - napisał na Twitterze.

 

Przed tygodniem poseł postulował o zaostrzenie kar dla pedofilów. - Naszym obowiązkiem jest podjąć po raz kolejny kwestię zaostrzenia kar wobec sprawców, którzy dopuszczają się brutalnych przestępstw o charakterze pedofilskim - powiedział w minioną środę Ziobro. - Sprawcy dostali szansę na dalsze życie, ale tej szansy zostały pozbawione ich ofiary - 11-letni chłopczyk i 18-letnia, młoda dziewczyna, nastolatka. Musimy wybierać jako państwo: komu dajemy szansę.

 

W tej sytuacji szansę powinniśmy dać 11-letniemu Sebastianowi i 18-letniej nastolatce, a nie ludziom, którzy wykazują skłonność do popełniania najcięższych zbrodni i powrotu do przestępstwa - mówił prokurator generalny. - Takich przestępców warto latami izolować - komentuje Zbigniew Ziobro.

aml/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie