10 czerwca komisja sprawiedliwości ma zaopiniować wnioski ws. powołania RPO

Polska
10 czerwca komisja sprawiedliwości ma zaopiniować wnioski ws. powołania RPO
PAP/Tomasz Gzell
prof. Marcin Wiącek

10 czerwca o godz. 14 zbierze się sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, by zaopiniować wnioski ws. powołania Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatami są: prawnik Marcin Wiącek oraz senator Lidia Staroń.

Prof. Marcin Wiącek został zgłoszony jako wspólny kandydat na RPO: KO, KP-PSL, Lewicy, Polski 2050, koła Polskie Sprawy i posłów niezrzeszonych; pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia, m.in. lider partii Jarosław Gowin, a także poseł PiS Zbigniew Girzyński.

 

ZOBACZ: RPO interweniuje w sprawie decyzji AGH związanych z praktykami tylko dla zaszczepionych

 

Z kolei kandydatką PiS na RPO jest senator niezależna Lidia Staroń.

 

Jak wynika z informacji na stronie internetowej Sejmu, w czwartek 10 czerwca sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniuje wnioski ws. powołania Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

15 czerwca - jak informował szef klubu PiS Ryszard Terlecki - odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru RPO.

Adam Bodnar kończy kadencje

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła 5-letnia kadencja rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

 

Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara.

 

ZOBACZ: Prezes NIK zawiadamia prokuraturę o popełnieniu przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego

 

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie