Terlecki: 15 czerwca dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. wyboru RPO

Polska
Terlecki: 15 czerwca dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. wyboru RPO
PAP/Radek Pietruszka

15 czerwca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował w piątek dziennikarzy szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Prof. Marcin Wiącek został zgłoszony w czwartek jako wspólny kandydat na RPO: KO, KP-PSL, Lewicy, Polski 2050, koła Polskie Sprawy i posłów niezrzeszonych; pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia, m.in. lider partii Jarosław Gowin, a także poseł PiS Zbigniew Girzyński. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że kandydatką PiS na RPO jest senator niezależna Lidia Staroń.


ZOBACZ: Lidia Staroń kandydatką PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich

 

- 15 czerwca będzie dodatkowe posiedzenie w sejmie i rozstrzygnie sprawę RPO w Sejmie - powiedział w piątek Terlecki dziennikarzom w Sejmie.

"W PiS będzie obowiązywała dyscyplina głosowań"

Pytany o zgłoszenie prof. Wiącka, odparł, że to "ciekawa kandydatura".

 

Terlecki dodał, że w klubie PiS będzie obowiązywała dyscyplina głosowań nad kandydaturami na RPO, gdy tylko klub ją ustali.

 

Dopytywany o podpisanie się posłów Porozumienia, m.in Gowina, pod kandydaturą prof. Wiącka, odparł, że na razie to tylko podpis pod kandydaturą.

 

- Na razie to są kandydatury, więc każdy może robić, co chce, i podpisywać różne wnioski czy kandydatury, natomiast rozstrzygniemy ostatecznie, kogo będziemy popierać - powiedział Terlecki.

 

Zapewnił, że PiS jest "bardzo spokojny", jeśli chodzi o stabilną większość w parlamencie.

PiS popiera Lidie Staroń 

Jednocześnie dodał, że PiS będzie popierać swoją kandydatkę, senator Lidię Staroń. "Mamy swoją kandydatkę, więc będziemy ją popierać" - mówił szef klubu PiS.

 

Terlecki pytany był też o projekt nowelizacji ustawy o RPO po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. niezgodności z ustawą zasadniczą przepisu o pełnieniu obowiązków przez RPO do czasu powołania następcy.

 

- Mam nadzieję, że wybierzemy RPO i nie będzie potrzebna żadna dodatkowa czy uzupełniająca ustawa - odpowiedział szef klubu PiS.

 

ZOBACZ: Tomczyk: ewidentna wpadka dwóch senatorów podczas głosowania, będą konsekwencje

 

We wrześniu zeszłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać jego następcę. RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

 

Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Bodnar nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie