Śrem. Znęcali się nad seniorką. Zatrzymano podejrzanych

Polska
Śrem. Znęcali się nad seniorką. Zatrzymano podejrzanych
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Nad 65-latką miała znęcać się jej dalsza rodzina

Policjanci ze Śremu (woj. wielkopolskie) zatrzymali trzy osoby podejrzane o psychiczne i fizyczne znęcania się nad 65-latką, nieporadną ze względu na stan psychiczny. Według ustaleń policji, seniorka była bita, zmuszano ją też do jedzenia wymiocin, do rozbierania się i polewano ją zimną wodą.

Jak poinformowała w poniedziałek podinsp. Ewa Kasińska z KPP w Śremie (woj. wielkopolskie), 17 maja Komenda Powiatowa Policji w Śremie została powiadomiona przez kuratora sądowego o psychicznym i fizycznym znęcaniu się nad 65-letnią śremianką, która jest nieporadna ze względu na stan psychiczny.

 

- Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego. Z ich ustaleń wynika, że pokrzywdzona śremianka mieszkała ze swoją dalszą rodziną, która miała się nią opiekować, a niestety od 2018 roku psychicznie i fizycznie znęcała się nad nieporadną kobietą - podkreśliła.

 

ZOBACZ: Austria. Lekarze amputowali seniorowi zdrową nogę. "Jesteśmy głęboko zszokowani"

 

Kasińska wskazała, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że "pokrzywdzonej zadawano uderzenia po całym ciele, wydzielano jej pożywienie, zabierano rentę, ograniczano korzystanie z łazienki i toalety, zmuszano do jedzenia wymiocin, wyrzucano z domu na podwórko, gdzie miała się rozbierać i była polewana zimną wodą".

Zmuszano, by spała w zimnym pomieszczeniu

- Zmuszano też seniorkę do spania w nieogrzewanym pomieszczeniu, brudnej pościeli lub na podłodze w kuchni. Kobieta chodziła w odzieży zabrudzonej fekaliami, zniszczonej i nieadekwatnej do panujących warunków atmosferycznych. Nad śremianką znęcano się też psychicznie. Miała ona być znieważana słowami uznanymi powszechnie za obelżywe i poniżana - podała Kasińska.

 

Do zatrzymania 44-latki i jej 51-letniego męża - jako osób podejrzanych o znęcanie się - doszło w ub. tygodniu. Wobec małżeństwa sąd zastosował trzymiesięczny areszt.

 

ZOBACZ: "Przez wiele lat żyliśmy w strachu". Wychowawcy mieli znęcać się nad podopiecznymi w domu dziecka

 

- Decyzją prokuratura pod dozorem policji jest 19-letnia córka wymienionych, która również jest podejrzana o znęcanie się nad seniorką. Młoda kobieta ma też zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną, która obecnie przebywa w bezpiecznym miejscu - zaznaczyła Kasińska.

 

Dodała, ze sprawa jest w toku i znajdzie swój finał w sądzie. Za znęcanie się nad osobą nieporadną kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie