Prezydent Andrzej Duda uroczyście ratyfikował decyzję ws. Funduszu Odbudowy

Polska
Prezydent Andrzej Duda uroczyście ratyfikował decyzję ws. Funduszu Odbudowy
Polsat News
Poprzez złożenie tego podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę nastąpiło zakończenie procesu ratyfikacji decyzji UE

W poniedziałek o godz. 11:00 prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE. To kolejny krok, po podpisaniu ustawy ratyfikacyjnej, pozwalający na uruchomienie środków z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy. - Proces ratyfikacji ogłaszam jako zamknięty - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda podpisał ustawę, w której parlament wyraża zgodę na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji decyzji Rady o systemie zasobów własnych UE w piątek. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. - Dzisiaj poprzez złożenie tego podpisu nastąpiło zakończenie procesu ratyfikacji decyzji UE - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

Ustawa została uchwalona przez Sejm 4 maja; 27 maja bez poprawek przyjął ją Senat. Senackie kluby KO i PSL zaproponowały poprawkę zakładającą wprowadzenie do ustawy preambuły mówiącej m.in. o sposobie wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. Poprawka nie została jednak przyjęta.

Dwuetapowa ratyfikacja

Ratyfikacja decyzji unijnych liderów w sprawie zasobów własnych jest w Polsce dwuetapowa: w pierwszej kolejności parlament przyjmuje ustawę, w której wyraża zgodę na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji, następnie ratyfikacji dokonuje prezydent po wejściu w życie ustawy. W poniedziałek uroczysta ratyfikacja odbyła się o godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim. - To bardzo ważny moment dla naszego kraju a także dla całej Unii Europejskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda po podpisaniu dokumentu.

 

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w piątek, że wszystkie państwa unijne dały zielone światło na finansowanie Funduszu Odbudowy. Podkreśliła, że KE jest gotowa, aby zacząć pożyczać na rynkach środki, które zasilą ten fundusz.

 

ZOBACZ: Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Odbudowy. Została także opublikowana w Dzienniku Ustaw

 

Decyzja dotycząca zwiększenia zasobów własnych to efekt ubiegłorocznego szczytu UE, podczas którego 27 krajów członkowskim zawarło bezprecedensowe porozumienie, by utworzyć poza standardowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi specjalny instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa nazywany potocznie Funduszem Odbudowy. Żeby jednak Fundusz Odbudowy został uruchomiony, podobnie jak środki z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, wszystkie 27 państw unijnych musiało ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.

770 mld zł dla Polski

- Dziękuję wszystkim posłom, którzy głosowali za ratyfikacją - podziękował prezydent Duda. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat, z czego ok 520 mld zł stanowić będą środki z wieloletniego budżetu, a ok. 250 mld zł z Funduszu Odbudowy. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: warunki dla prowadzenia biznesu w Polsce są bardzo dobre

 

- Mam nadzieję, że dzięki tym pieniądzom nastąpi rozwój infrastrukturalny naszego kraju i zbliży nas pod względem rozwojowym do rozwiniętych państw zachodu - dodał prezydent. - Wierzę głęboko że te rozwiązania finansowe będą remedium, które pozwolą wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, a także dokonać nam skoku rozwojowego - dodał.

"Niewyobrażalna kwota"

- Bardzo ważny moment dla naszego kraju, dla Rzeczypospolitej, ale też bardzo ważny moment dla całej Unii Europejskiej. Przez złożenie tego podpisu nastąpiło zakończenie całego procesu ratyfikacji decyzji UE ws. zasobów własnych Unii Europejskiej. Decyzji, która zamyka cały proces decyzji ustalania ram finansowych na lata 2021-2027 - powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent wskazywał, że cały instrument jest "niezwykle ważny", bo opiewa na "niewyobrażalną kwotę 750 mld euro", z których "390 mld euro ma być przeznaczone na wsparcie państw członkowskich".

 

Reszta kwoty ma zostać przeznaczona na pożyczki. - Polska ma być jednym z największych beneficjentów tego planu. W kwocie netto jest to szacowane na ok. 80 mld euro. W istocie jest to ogromna, niewyobrażalna kwota, która będzie mogła być wykorzystana na rozmaite cele, na rozwój infrastrukturalny naszego kraju i zbliżać nas, pod względem rozwojowym do rozwiniętych już od dawna państw Zachodu Europy - dodał Duda.

ac/aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie