Surinam. Całkowita blokada kraju z powodu Covid-19

Świat
Surinam. Całkowita blokada kraju z powodu Covid-19
Reuters, Zdjęcie ilustracyjne
Surinam: całkowita blokada kraju z powodu Covid-19

Prezydent Surinamu poinformował o wprowadzeniu od poniedziałku całkowitej blokady kraju z powodu koronawirusa. Wezwał także Holandię, by pomogła swojej byłej kolonii.

- Wprowadzamy całkowitą blokadę naszego kraju – ogłosił prezydent Surinamu Chan Santokhi, zapowiadając od poniedziałku wprowadzenie nadzwyczajnych obostrzeń w związku z pandemią Covid-19.

 

Otwarte pozostaną tylko sklepy spożywcze i mięsne, piekarnie i sklepy z artykułami żelaznymi. Te ostatnie ze względu na ryzyko powodzi i konieczność zakupu niezbędnych narzędzi. Jednak będą one otwarte tylko w poniedziałki, środy i piątki.

 

ZOBACZ: Skąd zakrzepy po szczepionkach? Naukowcy o możliwych przyczynach

 

Sytuacja w kraju jest najpoważniejsza od wybuchu pandemii. Brakuje tlenu w szpitalach, lekarze muszą podejmować dramatyczne wybory, komu udzielić pomocy, informują niderlandzkie media.

 

Leżący na północy Ameryki Południowej kraj nie może sobie poradzić z pandemią. Prezydent wezwał w piątek na pomoc Holandię. Tego samego dnia holenderski minister zdrowia Hugo de Jonge zapowiedział wysłanie do końca czerwca 750 tys. dawek szczepionki AstraZeneca do Surinamu.

 

Minister obiecał także wysłanie leków oraz urządzeń medycznych. - Biorąc pod uwagę nasze szczególne relacje z Surinamem i bliskie stosunki między naszymi społeczeństwami, musimy pomóc – przekonywał posłów De Jonge.

zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie