Szczepienie dzieci zatwierdzone w UE. Prezes urzędu leków podaje schemat dla Polski

Polska
Szczepienie dzieci zatwierdzone w UE. Prezes urzędu leków podaje schemat dla Polski
PAP/EPA/Philip Davali
Dzieciom szczepionka podawana będzie według takiego samego schematu jak dorosłym

Dzieciom w wieku 12-15 lat szczepionka przeciw COVID-19 będzie podawana w tym samym schemacie co dorosłym – wskazał w piątek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w piątek wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat. "Dzieciom w wieku 12-15 lat szczepionka będzie podawana w tym samym schemacie co dorosłym. Dwie dawki domięśniowo w odstępie co najmniej 3 tygodni" – napisał na Twitterze Cessak.

 

Badania na próbie 2,2 tys. dzieci

Premier Mateusz Morawiecki, pytany w piątek rano o szczepienie osób między 12. a 16. rokiem życia, odparł, że rząd czeka na informacje o pozwoleniu na takie szczepienia i wraz z Radą Medyczną podejmie decyzje po otrzymaniu wszystkich informacji z Europejskiej Agencji Leków. - Będą możliwe te szczepienia tak szybko, jak otrzymamy te informacje i będzie wystarczająca liczba dawek – przekazał.

 

ZOBACZ: Łagodny przebieg COVID-19 gwarantuje długotrwałą odporność na tę chorobę

 

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski podał w piątek, że badania kliniczne potwierdziły znakomitą skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat. Specjalista powołał się na badania opublikowane przez "New England Journal od Medicine". Objęto nimi 2260 dzieci w wieku 12-15 lat, połowa z nich otrzymała szczepionkę Pfizera i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, a pozostali jedynie placebo.

W Polsce szczepienia 16-latków

- Podobnie jak w innych grupach wiekowych preparat ten wykazuje wysoką skuteczność i korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych – stwierdzają autorzy badania w artykule "Safety, Immunogenicity and Efficacy of the BNT162b2 Vaccine in Adolescents". Dodają, że wśród nastolatków w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna jest nawet większa niż u dorosłych.

 

ZOBACZ: 22-latka zaszczepiła się przeciw COVID-19. Została milionerką

 

W Polsce na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą zapisywać się już osoby od 16 lat. Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania tylko jednej dawki.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie