Polski Ład. Koszty działalności gospodarczej w Polsce będą niższe niż na Słowacji i w Niemczech

Polska
Polski Ład. Koszty działalności gospodarczej w Polsce będą niższe niż na Słowacji i w Niemczech
PAP/Radek Pietruszka
koszty prowadzenia działalności gospodarczej będą w Polsce niższe niż na Słowacji i w Niemczech, a takie same jak w Czechach

Po zmianach, jakie zamierzamy wprowadzić w Polskim Ładzie, koszty prowadzenia działalności gospodarczej będą w Polsce niższe niż na Słowacji i w Niemczech, a takie same jak w Czechach, zatem nie będzie się opłacało przenosić tej działalności do południowych sąsiadów - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na wtorkowej konferencji w Brukseli przyznał, że w związku z Polskim Ładem i zaproponowanymi zmianami dotyczącymi firm pojawiły się dywagacje na temat przenoszenia działalności gospodarczej do Czech i powadzenia swojej działalności stamtąd.

Niższe koszty niż w Zachodniej Europie

- My nadal po tych zmianach (podatkowych zaproponowanych w Polskim Ładzie), po wdrożeniu tych zmian mamy w Polsce niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej niż na Słowacji, w Niemczech, w Zachodniej Europie i takie same jak w Czechach. Ten ruch się nie opłaca (przeniesienie działalności gospodarczej) - powiedział premier.

 

ZOBACZ: Rosja. Wszczęto trzy nowe sprawy karne wobec Aleksieja Nawalnego

 

Premier wskazywał, że już teraz przedsiębiorcy rozliczają się według różnych skal i systemów, stąd proponowane rozwiązania nie mogą być jednakowe i jednolite. Zwrócił uwagę, że wiele firm rozlicza się obecnie według 17 bądź 32 proc. skali podatkowej. - To oznacza, że podniesiony przez nas próg podatkowy, kwota wolna sprawi, że one będą beneficjentem tej zmiany - przekonywał.

 

Morawiecki dodał, że większość z ok. 400 tys. firm, które rozliczają się za pomocą CIT mogą też skorzystać z tzw. estońskiego CIT-u, czyli nie płacić podatku od wypracowanego zysku przy prowadzeniu inwestycji.

W Polsce są bardzo dobre warunki

- W przypadku PIT (przedsiębiorców rozliczających się za pomocą PIT) mamy możliwość podniesienia ryczałtowego rozliczenia podatku z 250 tys. euro na 2 mln euro. A to może objąć bardzo duża pulę firm - ocenił.

 

Szef rządu przypomniał, że firmy mogą również korzystać z udogodnień podatkowych wynikających z innowacyjności takich jak np. IP BOX.

- W Polsce są bardzo dobre warunki do prowadzenia działalności gospodarczej - zaznaczył premier, dodając jednocześnie, że świadczy o tym m.in. zainteresowanie zagranicznych firm do prowadzenia w Polsce swojej działalności.

 

ZOBACZ: Zimbabwe. Wódz plemienny nakazał ekshumację zwłok byłego prezydenta Roberta Mugabego

 

Mateusz Morawiecki dodał ponadto, że wszystkie środki, jakie pojawią się w systemie w związku z większą składką zdrowotną, będą znaczone i będą przekazane na służbę zdrowia "jeden do jednego, co do złotówki" m.in. na nowy sprzęt w szpitalach, czy większą dostępność do specjalistów.

 

Polski Ład firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę, to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamentami są: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. W programie zaproponowano też m.in. zlikwidowanie odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie