Litwa. Rząd łagodzi warunki lockdownu. Otwarte sklepy przemysłowe i zakłady fryzjerskie

Świat
Litwa. Rząd łagodzi warunki lockdownu. Otwarte sklepy przemysłowe i zakłady fryzjerskie

Na Litwie zostaną złagodzone warunki lockdownu – postanowił w środę rząd w Wilnie. Od przyszłego tygodnia, po dwóch miesiącach przerwy, wznowią pracę m.in. zakłady fryzjerskie, salony piękności i małe sklepy z artykułami przemysłowymi.

„Naszym zadaniem jest wyjście z (martwego) punktu. (...) Dalsze kroki będą zależały od sytuacji” epidemicznej – powiedziała na środowym posiedzenia rządu premier Ingrida Szimonyte. Zaznaczyła, że „działania powinny być bardzo powolne” i ostrożne.

 

Od 15 lutego na Litwie zostaną otwarte tylko te sklepy z artykułami przemysłowymi, których powierzchnia nie przekracza 300 metrów kwadratowych i które posiadają bezpośrednie wejście z zewnątrz budynku.

 

Sklepy i zakłady świadczące usługi na przykład kosmetyczne będą musiały zapewnić dla jednego klienta co najmniej 20 metrów kwadratowych powierzchni.

 

ZOBACZ: Litwa, Łotwa i Estonia nałożą sankcje na władze Białorusi, w tym Łukaszenkę

 

Pozostaje w mocy zakaz gromadzenia się, dalej obowiązują też ograniczenia dotyczące przemieszczania się między rejonami Litwy. Zamknięte są lokale gastronomiczne, nauka w szkołach i na uczelniach odbywa się zdalnie, urzędy państwowe i część firm również pracują w tym trybie.

 

Kwarantanna na Litwie została wprowadzona 7 listopada. Lockdown obowiązuje od 16 grudnia. W drugiej połowie grudnia liczba zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców wynosiła w kraju prawie 1,5 tys. W ciągu ostatnich 14 dni wynosi 314.

 

Litewski rząd w środę zatwierdził też kolejne scenariusze stopniowego łagodzenia restrykcji. Ostatni scenariusz, gdy będzie notowanych mniej niż 25 przypadków zachorowań na 100 tys. i mniej niż 4 proc. pozytywnych testów od liczby wykonanych, zakłada w zasadzie powrót do normalności.

 

Według danych litewskiego Departamentu Statystyki w ciągu ostatniej doby odnotowano 569 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Na Covid-19 zmarło w tym czasie 12 osób. Od początku pandemii w kraju odnotowano 187 991 przypadków infekcji SARS-CoV-2. Zmarło łącznie 2988 zakażonych osób.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie