Karabach. Azerbejdżan pojmał sześciu ormiańskich żołnierzy

Świat
Karabach. Azerbejdżan pojmał sześciu ormiańskich żołnierzy
Ministry of Defence of Republic of Armenia

Azerskie wojska pojmały sześciu ormiańskich żołnierzy, którzy ich zdaniem byli częścią "grupy sabotażowej". Zarzuty te odpierają Ormianie twierdząc, że jeńcy zostali wzięli nie przekraczając granicy z Azerbejdżanem.

Strona armeńska poinformowała, że pojmani żołnierze przeprowadzali roboty inżynierskie. Z kolei zdaniem Azerbejdżanu żołnierze prowadzili prace minerskie. 

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: Rosja jest państwem-agresorem

 

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu podało, że w czwartek jego wojska wzięły sześciu jeńców, otaczając ormiańską grupę "sabotażową" w pobliżu wioski Yukhari Ayrim, w kontrolowanym przez Azerów regionie Karwaczarr. "Wykryto dwie grupy i część Ormian uciekła" - dodało ministerstwo spraw zagranicznych w Baku.

 

Strona Ormiańska natomiast poinformowała, że żołnierze ich państwa zostali pojmani nie przekraczając granicy z Azerbejdżanem.

 

Konflikt w Górskim Karabachu ze zmienną intensywnością ciągnie się od ponad 30 lat. Ponownie eskalował we wrześniu ubiegłego roku, a w sześciotygodniowych walkach zginęło ponad 5 tysięcy osób.

 

W latach 90 Armenia zajęła tereny Górskiego Karabachu oraz tzw. strefę buforową, jednak społeczność międzynarodowa nigdy nie uznała tej aneksji. Po walkach z zeszłego roku. Azerbejdżan odzyskał okupowane terytoria strefy buforowej oraz część Górskiego Karabachu.

wys/prz/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie